نمایندگان اپوزیسیون سوریه برای شرکت در گفتگوهای سه جانبه وارد ژنو شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نمایندگان اپوزیسیون سوریه برای شرکت در گفتگوهای سه جانبه وارد ژنو شدند

هیأتی به نمایندگی از گروه های اصلی مخالف دولت بشار اسد شنبه شب برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه که از سوی سازمان ملل متحد تدارک دیده شده است، وارد ژنو شد.

این هیأت که کمیته عالی مذاکرات نام گرفته پیش از این حضور خود را در گفتگوهای ژنو به مطالباتی همچون توقف بمباران ها و نیز برداشته شدن محاصره شهرها مشروط کرده بود.

سالم المُسلِط، سخنگوی هیأت مذاکره کننده در بدو ورود به ژنو گفت: «برای به نتیجه رسیدن اینجا آمده ایم. ما آماده ایم مذاکرات را آغاز کنیم اما روی زمین نیز باید شاهد تحولی در سوریه باشیم. کشتار مردم سوریه باید به واقع متوقف شود.»

مذاکرات ژنو که قرار است شش ماه به طول انجامد روز جمعه با نشست مقدماتی میان نمایندگان رژیم بشار اسد و استفان دی میتسورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه آغاز شد. میتسورا روز یکشنبه با نمایندگان اپوزیسیون دیدار و گفتگو خواهد کرد.

گروههای غیرمسلح اپوزیسیون سوریه که فاقد نقشی تعیین کننده در جنگ داخلی این کشور هستند، تاکید کرده اند طرف مذاکره آنها تنها سازمان ملل متحد است و حاضر نیستند به طور مستقیم با دولت بشار اسد وارد گفتگو شوند.

یکی از اعضای این گروه همچنین تهدید کرده در صورتی که آنچه وی جنایات دولت بشار اسد می خواند تداوم یابد، این گروه از مذاکرات خارج خواهد شد.