«اختلاف نظر با دولت» وزیر دادگستری فرانسه را مجبور به استعفا کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«اختلاف نظر با دولت» وزیر دادگستری فرانسه را مجبور به استعفا کرد

کریستیان توبیرا، ساعاتی پس از اعلام استعفا از مقام خود به عنوان وزیر دادگستری فرانسه در مقابل خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد.

گفته می شود که خانم توبیرا به دلیل مخالفت با اصلاحات پیشنهادی در قانون اساسی از مقام خود استعفا کرده است.

او گفت: «من به دلیل مخالفت اساسی که با دولت داشتم از مقام خود کنار رفتم. تهدید تروریستی که با آن روبرو هستیم جدی است. اما به نظر من ما نباید به این تهدید امتیاز بدهیم. نه امتیاز نظامی، نه امتیاز سیاسی و نه امتیاز دیپلماتیک یا نمادین.»

خانم توبیرا در پیامی در توییتر به طور تلویحی مخالفت خود را با این طرح جنجالی اعلام کرده بود و نوشته بود: «گاهی اوقات برای مقاومت کردن باید بمانید و گاهی اوقات برای مقاومت کردن باید بروید.»

بزودی قرار است که بحث درباره طرح لغو شهروندی فرانسویهایی که دارای دو تابعیت هستند و در عملیات تروریستی مشارکت داشته اند در پارلمان آغاز شود. تصویب این طرح مستلزم اصلاح قانون اساسی است. خانم توبیرا که به دلیل مسئولیتش باید از این طرح دولت در پارلمان دفاع می کرد، با این پیشنهاد مخالف بود به همین دلیل تصمیم گرفت که استعفا کند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه با استعفای خانم توبیرا موافقت کرد و از نقش او در دولت سپاسگزاری کرد.

با کنار رفتن خانم توبیرا، مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه، در پارلمان حاضر خواهد شد تا از موضع دولت دفاع کند.

در پی تیراندازیهای مرگبار و بمبگذاری ماه نوامبر در پاریس که به کشته شدن ۱۳۰ نفر منجر شد، در فرانسه وضعیت اضطراری اعلام شد و دولت تصمیم گرفت که با تغییر بندهایی در قانون اساسی محدودیتهایی را برای شهروندان فرانسوی دو تابعیتی وضع کند.