سفر روحانی به ایتالیا و فرانسه؛ امضای قراردادهای بزرگ اقتصادی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سفر روحانی به ایتالیا و فرانسه؛ امضای قراردادهای بزرگ اقتصادی

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در اولین روز از سفر چهار روزه خود به ایتالیا و فرانسه، روز دوشنبه ۵ بهمن ماه با سرجیو ماتارلا رئیس جمهوری ایتالیا دیدار کرد. این اولین سفر خارجی حسن روحانی پس از آغاز اجرای توافق برجام و برداشته شدن تحریمها است و انتظار می رود دهها میلیارد دلار قراردادهای اقتصادی بین ایران و این دو کشور اروپایی امضا برسد.

رئیس جمهوری ایران در دیدار با سرجیو ماتارلا اظهار داشت: «ایران و ایتالیا می توانند در بخشهای مختلف انرژی، صنعت، معدن، کشاورزی، تبادلات علمی و فرهنگی و نیز فناوریهای جدید همکاریهای مشترک و گسترده ای داشته باشند.»

رئیس جمهوری ایتالیا نیز با اشاره به آغاز دور جدیدی از همکاری های پر شتاب با ایران در بخش های اقتصادی گفت: «شرکتهای مختلف صنعتی و تجاری ایتالیا بسیار مشتاق حضور و همکاری با ایران هستند. ما با سرمایه گذاری و حضور فعالانه به دنبال جبران عقب ماندگی ها و فرصتهایی هستیم که تحریمها آنها را از ایتالیا گرفتند.»

به گزارش رویترز حسن روحانی که یک هیات بزرگ اقتصادی ۱۲۰ نفره از جمله گروهی از بازرگانان ایرانی او را همراهی می کنند، قرار است روز سه شنبه و پس از دیدار با چند صد نفر از صاحبان صنایع، بازرگانان و سرمایه گذاران ایتالیا، قراردادهایی به ارزش بیش از ۱۸ میلیارد دلار امضا کنند.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران و گروهی از کارشناسان انرژی در هیات همراه روحانی حضور دارند و حجم مهمی از قرارداد ها مربوط به احداث یک خط لوله دو هزار کیلامتری و تاسیس یک شرکت مشترک فولاد خواهد بود.

همچنین بخشی از گفتگوهای اقتصادی و تجاری در سفر روحانی به فرانسه مربوط به امضای قرارداد خرید ده ها فروند هواپیمای مسافری و تجاری ایرباس از این کشور است. فرهاد پرورش مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران ایر در گفتگو با بلومبرگ اظهار داشته که قرارداد خرید ۱۱۴ فروند هواپیمای ایرباس در این سفر به امضا خواهد رسید.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران نیز گفته است که اولین محموله از هواپیمای جدید خریداری شده تا اسفندماه به ایران تحویل خواهد شد. با اینحال، سخنگوی شرکت ایرباس در مورد نحوه خرید این هواپیماها و چگونگی و زمان تحویل آن به ایران، هیچ اطلاع مشخصی ارائه نکرده است. سفر حسن روحانی به ایتالیا، واتیکان و فرانسه قرار بود در اواخر آبان ماه انجام شود، اما حملات ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ (۲۲ آبان) در پاریس آن را به تعویق انداخت. سفر روحانی به فرانسه، اولین سفر یک رئیس جمهوری ایران به این کشور از سال ۱۹۹۹ است.