روبل روسیه قربانی کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی

روبل روسیه قربانی کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ارزش روبل روسیه همچنان روند نزولی دارد. کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی نگرانی سرمایه گذاران نسبت به اقتصاد روسیه و در نتیجه کاهش ارزش روبل در برابر

آگهی

ارزش روبل روسیه همچنان روند نزولی دارد. کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی نگرانی سرمایه گذاران نسبت به اقتصاد روسیه و در نتیجه کاهش ارزش روبل در برابر دلار را به همراه داشته است.

روبل بیش از چهار و نیم درصد سقوط را تجربه کرد و روز چهارشنبه هر یک دلار در مسکو ۸۲.۱۶ روبل خریداری شد. بر این اساس ارزش روبل به پایین ترین حد خود از زمان بحران مالی سال ۱۹۹۸ و حذف سه صفر از واحد پولی این کشور رسیده است.

کاهش ارزش روبل از سوی دیگر احتمالا تصمیم بانک مرکزی روسیه در زمینه کاهش بهره را به تعویق بیاندازد. کابوس ادامه کاهش ارزش روبل خواب آرام را از مالکان و صاحبان سرمایه گرفته و آنها بی صبرانه در انتظار بازگشت ثبات به بازار هستند.

یک شهروند روس که از بانک وام دریافت کرده با کاهش ارزش روبل زندگی اش تحت تاثیر قرار گرفته است. او می گوید: «در حال حاضر از طرف بانک به دادگاه فراخوانده شدم. دو بچه کوچک دارم. البته این موضوع به آنها ربطی ندارد. در آخرین گفت و گویی که با بانکم داشتم آنها به من گفتند که آپارتمانم را واگذار کنم و بروم پی کارم.»

مصرف کنندگان کالاهای وارداتی نیز از سقوط ارزش روبل آسیب می بینند. چرا که قیمت کالاهای وارداتی بیشتر تحت تاثیر تورم قرار خواهد گرفت. هر قدر واحد پول ملی در برابر دیگر ارزها عقب بنشیند قدرت خرید مردم هم کمتر می شود. با وجود تورم حاصل از آن امکان پرداخت هزینه های روزمره برای مردم بیش از گذشته دشوار می شود.

یکی دیگر از شهروندان روس افزود: «هزینه ها بیشتر از درآمد است و با یک بن بست روبرو هستم. حتی اگر خانه ام را به بانک واگذار کنم یا آنرا به کسی بفروشم باز هم هشت میلیون روبل (نزدیک به نود هزار یورو) بدهکار خواهم بود.»

روسیه به شدت به درآمد حاصل از صادرات نفت وابسته است و کاهش بهای آن در بازار جهانی واحد پول این کشور را تضعیف می کند. قیمت نفت در حال حاضر به دلیل عرضه بالا به پایین ترین میزان در ۱۲ سال گذشته رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت

افزایش دوباره نرخ ارز در ایران؛ دلار وارد کانال ۵۷ هزار تومان شد

نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به بالاترین سطح در ۱۴۰۲ رسید