Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ظریف: واکنش ایران به «اقدامات تحریک آمیز» عربستان با خویشتنداری بود

ظریف: واکنش ایران به «اقدامات تحریک آمیز» عربستان با خویشتنداری بود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نشست سالانه «مجمع جهانی اقتصاد» در داووس که معمولا محلی برای تبادل نظر درباره رشد اقتصادی است، امسال در سایه اتفاقاتی از جمله ناآرامیها در سوریه و

آگهی

نشست سالانه «مجمع جهانی اقتصاد» در داووس که معمولا محلی برای تبادل نظر درباره رشد اقتصادی است، امسال در سایه اتفاقاتی از جمله ناآرامیها در سوریه و عراق، حملات تروریستی و بحران پناهجویان در اروپا رنگ و بویی سیاسی به خود گرفته است.

در اولین روز این نشست، معاون رئیس جمهوری آمریکا از حقوق همجنسگرایان دفاع کرد و از سرمایه گذاران خواست که به دنبال فرار مالیاتی از طریق انتقال ثروت به مناطق موسوم به «بهشت مالیاتی» نباشند.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: «شما شاید دوست نداشته باشید که این صحبتها را بشنوید. اما نگه داشتن میلیاردها دلار ثروت در مناطق موسوم به بهشت مالیاتی، شاید برای سهامداران شرکتهای شما سودبخش باشد، اما این اتفاق دزدی از کشور خودتان است. این سرمایه ها را برگردانید. در مناطقی که در آن زندگی می کنید سرمایه گذاری کنید. آنها را به جوامعی بدهید که به شما فرصت رشد داده اند.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به عنوان نماینده این کشور در داووس حاضر است، از تحریمهای جدید آمریکا علیه برنامه موشکی ایران انتقاد کرد.

آقای ظریف همچنین در مصاحبه ای در داووس تحریمهای جدید آمریکا را «نامشروع» خواند و گفت: «این تحریمها نمونه ای از این مساله است که آمریکا نمی تواند از اعتیادش به اعمال فشار و زورگویی دست بکشد.»

تنها ساعاتی پس از برچیده شدن تحریمهای هسته ای ایران که حاصل ماه ها مذاکره بین ایران و شش قدرت جهانی بود، دولت آمریکا تحریمهای جدیدی را به دلیل برنامه موشکی ایران، علیه این کشور وضع کرد.

آقای ظریف همچنین گفت: «ایران با خویشتنداری فراوانی به اقدامات تحریک آمیز عربستان سعودی پاسخ داده بود. از جمله به اقدامهای عربستان در راستای از بین بردن توافق هسته ای. قبل از این که این توافق امضا شود، این کشور میلیون ها دلار هزینه کرده بود تا کنگره جلوی آن را بگیرد.»

تنشها بین ایران و عربستان سعودی در پی اعدام شیخ نمر، روحانی ناراضی شیعه در عربستان سعودی بالا گرفت و در پی حمله به سفارتخانه و کنسولگری این کشور در ایران به اوج خود رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجمع جهانی اقتصاد: چهارمین انقلاب صنعتی

کارلوس گون: رنو تقلب نکرده است

ظریف: آمریکا به زورگویی معتاد است