Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انفجار در استانبول؛ ترکیه و آلمان خواستار همبستگی در برابر تروریسم شدند

انفجار در استانبول؛ ترکیه و آلمان خواستار همبستگی در برابر تروریسم شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

انفجار در محلۀ تاریخی میدان سلطان احمد در استانبول چندین کشته و مجروح برجای گذاشته و با وجود اینکه هنوز هیچ گروهی به طور رسمی مسئولیت این اقدام

آگهی

انفجار در محلۀ تاریخی میدان سلطان احمد در استانبول چندین کشته و مجروح برجای گذاشته و با وجود اینکه هنوز هیچ گروهی به طور رسمی مسئولیت این اقدام انتحاری را به عهده نگرفته اما دولت ترکیه آن را به داعش و اعضای سوری این گروه نسبت می دهد.

یکی از شاهدان این انفجار می گوید: «ناگهان صدای یک انفجار شنیده شد، مثل یک زمین لرزه بود، بدن های بی جان و افراد مجروح روی زمین افتاده بودند. در کمتر از چند دقیقه پلیس سررسید و محله را محاصره کرد. هراس و اضطراب در فضا موج می زد.»

به گزارش مقامات این کشور این انفجار دست کم ۱۰ کشته برجای گذاشته است و بیش از ۱۵ نفر نیز مجروح شده اند که در میان این قربانیان چند گردشگر آلمانی و نروژی نیز دیده می شود.

یکی از گردشگران نروژی که در این انفجار مجروح شده است می گوید پزشکان به او اطمینان داده اند که دوباره قادر خواهد بود راه برود و از این خبر خوشحال است.

میدان سلطان احمد که در جنوب استانبول واقع شده است یکی از محلات توریستی و تاریخی این شهر است و گردشگران زیادی برای بازدید از مسجد آبی و کلیسای سنت سوفی به این منطقه می آیند.

در پی این عملیات انتحاری، احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه ضمن تشکیل یک نشست اضطراری با برخی از وزرای کابینه، در پیامی از سوی دولت و ملت ترکیه به خانواده های قربانیان آلمانی تسلیت گفت.

نخست وزیر ترکیه در این پیام با دعوت از همه به همبستگی جهانی گفت: «من از تمام انسان ها در سراسر جهان دعوت می کنم که با یکدیگر متحد شوند. ما نیاز داریم که در مقابل حملاتی اینچنین که در آنکارا یا استانبول صورت می گیرد شانه به شانه یکدیگر بایستیم همانطور که در حملات پاریس اینکار را کردیم.»

مقامات آلمان کشته شدن هشت شهروند آلمانی را در این انفجار انتحاری تایید کرده اند. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در سخنانی پس از اعلام این خبر ضمن ابراز تسلیت به خانواده های قربانیان بر مبارزه علیه تروریسم تاکید کرده است.

صدر اعظم آلمان در این سخنان گفت: «تروریست ها دشمن همۀ مردم هستند، آنها دشمن انسانیت اند و فرقی هم نمی کند که در سوریه، ترکیه، فرانسه یا آلمان باشند. آزادی و قاطعیت ما در مبارزۀ همه جانبه با این تروریست ها همراه با متحدان بین المللی موجب غلبه ما بر این تروریست ها خواهد شد.»

انفجار انتحاری استانبول به فاصله دو ماه از انفجاری است که در جریان تجمع مسالمت آمیز برای یک راهپیمایی صلح در آنکارا رخ داد و به کشته شدن ۹۵ نفر منجر شد که بیشتر آنها نیز از کردهای ترکیه بودند.

علاوه بر این انفجارها، جنوب ترکیه نیز به صحنۀ درگیری میان نیروهای دولتی و اعضای حزب کارگران کردستان، پ.کا.کا تبدیل شده است. عملیات نظامی نیروهای ترکیه که با مشارکت بیش از ۱۰ هزار سرباز ارتش و تجهیزات نظامی در مناطقی مانند جزیره و دیاربکر از اوایل دسامبر آغاز شده تاکنون و به گفتۀ حزب دموکراتیک خلق ها به کشته شدن نزدیک به ۵۰ غیرنظامی منجر شده است. دولت ترکیه نیز می گوید در این عملیات بیش از ۱۷۰ عضو پ کا.کا را از پای درآورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری های گسترده در ترکیه پس از انفجار انتحاری استانبول

تاکید مرکل بر لزوم مقابله جدی تر با تروریسم بین المللی

انفجار در استانبول؛ اقدام بعدی ترکیه چه می تواند باشد؟