سختگیری دانمارک به پناهجویان و اعتراض کمیسر عالی سازمان ملل

سختگیری دانمارک به پناهجویان و اعتراض کمیسر عالی سازمان ملل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دانمارک با اتخاذ تمهیداتی فشار بر پناهجویان را افزایش داده است. تمهیداتی که از نگاه بسیاری در اروپا تلاشی برای کاهش جذابیت این کشور برای پناهجویان

آگهی

دانمارک با اتخاذ تمهیداتی فشار بر پناهجویان را افزایش داده است. تمهیداتی که از نگاه بسیاری در اروپا تلاشی برای کاهش جذابیت این کشور برای پناهجویان ارزیابی می شود.

دولت دانمارک از چهارم ژانویه و بمدت ۲۰ روز کنترل مرزی خود با آلمان را تشدید کرده است تا پناهجویان را از ورود به این کشور دلسرد کند.

لایحه بحث انگیز مصادره پول و اشیاء قیمتی پناهجویان از روز چهاشنبه در پارلمان دانمارک به بحث گذاشته شده است. دولت این کشور در نظر دارد پول و اشیاء قیمتی پناهجویان را که ارزشی بیشتر از ۱۳۴۰ یورو دارد برای تامین هزینه اقامتشان در دانمارک مصادره کند.

در واکنش به انتقادها به این لایحه، وزیر مهاجرت دانمارک گفته است که حلقه ازدواج و اشیائی که ارزش رومانتیک برای افراد دارد از این قانون مستثنی خواهد بود. این لایحه اکنون از سوی اکثریت احزاب حاضر در پارلمان دانمارک حمایت می شود و احتمالا تا پایان ژانویه تصویب خواهد شد.

از دیگر بخش های لایحه پیشنهادی دولت، به تاخیر انداختن پیوستن خانواده برخی از پناهجویان به آنها تا ۳ سال، کوتاه شدن مدت اجازه اقامت موقت و سخت تر شدن کسب اقامت دائم برای همه خارجی هاست.

طرح دانمارک بشدت از سوی آژانس پناهندگان سازمان ملل مورد انتقاد قرار گرفته است.

فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می گوید: «اروپا بطور سنتی قاره ای بوده است که به دیگر کشورهاه می گفته در ارتباط با پناهندگی چه کاری باید انجام دهند. اروپا همواره از کشورهای خارج از اتحادیه می خواسته که پناهجویان را بپذیرند. حال اگر اروپا ایجاد محدودیت، استرداد، مانع سازی و برخورد خصمانه را آغاز کند، بقیه جهان همین کار را خواهند کرد.»

همزمان که ورود پناهجویان به دانمارک و سوئد سخت تر می شود، صدای اعتراضات در دو سوی مرز نیز بلندتر به گوش می رسد.

لینا سورگرد عضو گروه معترضان «به دانمارک خوش آمدید» می گوید: «اگر به سوئد نگاه کنید آنها پناهجویانی زیادی پذیرفته اند، همینطور در آلمان اما ما که در این وسط قرار گرفته ایم واقعا مشارکت نکرده ایم.»

در مقایسه با ۱۶۰ هزار پناهجو در سوئد و حدود یک میلیون در آلمان، در دانمارک تاکنون تنها حدود ۲۰ هزار پناهجو ثبت نام کرده اند.

دانمارک قوانین سختگیرانه مهاجرتش را به دانشجویان خارجی از جمله ماریوس نیز اعمال می کند. ماریوس دانشجوی ۳۰ ساله مهندسی برق از کامرون بخاطر اینکه ۹۰ دقیقه بیشتر از ۱۵ ساعت کار قانونی هفتگی کار کرده، از دانمارک اخراج شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق دولت دانمارک و احزاب مخالف بر سر لایحه مصادره پول و اشیاء قیمتی پناهجویان

ترکیه به پناهجویان اجازه کار می دهد

شرایط جدید ترکیه برای اتباع سوری: ورود از بنادر و فرودگاهها صرفا با ویزا