پارلمان جدید مصر آغاز به کار کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پارلمان جدید مصر آغاز به کار کرد

پارلمان جدید مصر روز یکشبنه پس از بیش از سه سال مجددا گشایش یافت. پارلمان مصر در سال ۲۰۱۲ و در جریان اعتراضات علیه محمد مرسی منحل شده بود و در پی انتخابات ماه ژوییه مجددا بازگشایی می شود.

طلال خلیل عمر، یکی از نمایندگان می گوید:«یکی از اولویت های کاری ما یافتن راه حلی برای جذب سرمایه و کاهش کسری بودجه کشور است. در کنار اینها، تصویب قوانین جدید منطبق با قانون اساسی تایید شده در سال ۲۰۱۴ نیز از دیگر اولویت های ماست.»

خالد یوسف یکی دیگر از نمایندگان نیز معتقد است: «بدون عدالت اجتماعی، کشور نمی تواند به هیچ توسعه ای دست یابد. پنجاه درصد از مردم مصر در فقر زندگی می کنند و آنها به حقوق خود طی ۳۰ سال گذشته دست نیافته اند در نتیجه دستیابی به عدالت اجتماعی را باید یکی از اولویت هایمان قرار دهیم.»

نمایندگان مصر در نخستین روز کاری خود همچنین جلال عبدالدلال را که یک حقوقدان است به ریاست مجلس جدید این کشور برگزیدند.

مجلس مصر ۵۹۶ نماینده دارد که ۲۸ نفر از این نمایندگان به دستور مستقیم رئیس جمهوری و آنهم بدون شرکت در انتخابات عمومی منصوب می شوند.

دیوان عالی قانون اساسی در ژوئن ۲۰۱۲ و همزمان با گسترش اعتراضات علیه محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین این کشور پارلمان مصر را که اکثریت آن در اختیار اخوان المسلمین بود منحل اعلام کرد.

عبدالفتاح السیسی، فرماندۀ ارتش وقت مصر که در پی ناآرامی ها علیه محمد مرسی در کودتایی وی را از قدرت کنار زد، در سال ۲۰۱۴ و در پی انتخابات به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد. وی پس از رسیدن به ریاست جمهوری قول برگزاری انتخابات عمومی برای مشخص شدن چهرۀ نمایندگان پارلمان جدید این کشور را داده بود.