Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سردبیر شارلی ابدو: ما به انتشار این کاریکاتورها ادامه می دهیم

سردبیر شارلی ابدو: ما به انتشار این کاریکاتورها ادامه می دهیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در سالگرد حمله به دفتر هفته نامۀ شارلی ابدو، تحریریۀ این نشریۀ طنز شمارۀ ویژه ای را منتشر کرد. شارلی ابدو در این شماره، طرحی را به چاپ رسانده است که

آگهی

در سالگرد حمله به دفتر هفته نامۀ شارلی ابدو، تحریریۀ این نشریۀ طنز شمارۀ ویژه ای را منتشر کرد. شارلی ابدو در این شماره، طرحی را به چاپ رسانده است که فردی را – که نماد خدا است – با ظاهر قدیسان، ملبس به ردایی با لکه های خون و حلقۀ نورانی دور سرش نشان می دهد که اسلحه ای را به دوش دارد. در تیتر مرتبطی که در کنار این کاریکاتور به چاپ رسیده، جملۀ «پس از یکسال، قاتل همچنان فراری است» به چشم می خورد.

این طرح و کاریکاتورهای دیگری که در این شماره به چاپ رسیده انتقاد شخصیت های مذهبی از جمله پاپ را به دنبال داشته است.

یکی از خریداران این هفته نامه می گوید: «ما هنوز به یاد داریم که یکسال پیش چه اتفاقی افتاد هیچوقت هم فراموش نمی کنیم. هنوز هم ادامه دارد و در ماه نوامبر هم تکرار شد. نباید تسلیم شویم. من هر هفته این مجله را می خرم برایم فرقی نمی کند اما دلم می خواست این شماره را حتما داشته باشم.»

اعضای تحریریۀ شارلی ابدو می گویند آنها انتقاد از هر ایدئولوژی و مذهبی را مجاز می دانند و انتشار این کاریکاتورها را ادامه خواهند داد.

لوران سوریسو سردبیر شارلی ابدو که با نام «ریس» شناخته می شود، در یک گفت و گو با رادیوی فرانس انتر گفت: «شارلی ابدو همیشه از لائیسیته دفاع کرده است و واقعیت این است که این کار روز به روز دشوارتر می شود. این مفهوم بدون وقفه هدف حمله قرار گرفته و زیر سوال می رود. همه چیز برعکس شده و دفاع از این موضع را به عنوان افراط گرایی معرفی می کنند.»

در روز هفتم ژانویۀ سال گذشته، برادران کوآشی با حمله به دفتر هفته نامۀ شارلی ابدو ۱۲ نفر از جمله چهار کاریکاتوریست و دو پلیس را به قتل رساندند. در ویدئوهای ضبط شده از این حملات، شریف و سعید کوآشی دیده می شوند که پس از شلیک به قربانیان خود فریاد می زنند: «انتقام پیامبر را از آنها گرفتیم.» در تصاویر دیگری نیز این دو برادر که دو روز بعد در زدوخورد با پلیس کشته شدند، شعار الله اکبر سر می دهند.

این حملات با گروگانگیری توسط احمد (امدی) کولیبالی، یکی از همدستان برادران کوآشی در یک فروشگاه کشر – مواد غذایی یهودی- ادامه یافت که در جریان آن نیز چهار نفر از شهروندان یهودی کشته شدند.

قرار است روز پنجشنبه، فرانسوآ اولاند، رئیس جمهوری فرانسه با نیروهایی که طی یکهفته در عملیات مختلف علیه برادران کوآشی و گروگانگیری شرکت داشتند به مناسبت سال نوی میلادی دیدار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه یک سال پس از حمله به دفتر هفته نامه «شارلی ابدو» چه تغییری کرده است؟

مراسم یادبود قربانیان شارلی ابدو و سوپرمارکت یهودیان

برخی راههای مبارزه با جذب جوانان در گروههای افراط گرای اسلامی در بریتانیا