مراسم یادبود قربانیان شارلی ابدو و سوپرمارکت یهودیان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مراسم یادبود قربانیان شارلی ابدو و سوپرمارکت یهودیان

فرانسوا اولاند روز سه شنبه و در آستانه سالگرد حملات تروریستی به مجله شارلی ابدو و سوپرمارکت یهودیان در پاریس، از این مکان ها بازدید کرد.

رییس جمهوری فرانسه را دراین بازدید که با رونمایی نمادین از سه نوشتار یادبود بر سر در این مکان ها و نثار دسته گل همراه بود، مانوئل مالس، نخست وزیر و ان هیدالگو، شهردار پاریس و جمعی از اعضای کابینه همراهی می کردند.

هفتم ژانویه سال گذشته میلادی بود که برادران کواشی با حمله به دفتر شارلی ابدو در منطقه یازدهم پاریس چند تن از کاریکاتوریست های مشهور این مجله را به جرم اهانت به پیامبر اسلام در آثارشان، کشتند.

دو روز بعد، ماجرای حمله به سوپرمارکت یهودیان و گروگانگیری چند ساعته، بار دیگر پاریس را در شوک فرو برد. در نتیجه این حملات در مجموع هفده نفر جان خود را از دست دادند.

همزمان ویژه نامه شارلی ابدو این هفته در سی و دو صفحه و شمارگان یک میلیون نسخه روانه بازار می شود. روی جلد به این جمله مزین شده : «یک سال بعد، قاتل همچنان فراری است.»

کاریکاتوریست سعی کرده با فاصله گرفتن از پیامبر اسلام و به تصویر کشیدن یک «خدای قاتل»، بدون اشاره به دینی خاص، افراطگرایی مذهبی را در حالت کلی به نقد بکشد. به گفته گردانندگان این نشریه طنز، بن مایه اصلی این ویژه نامه، دفاع از ارزشهای لائیسیته در جامعه فرانسه است.