Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عبدالله عبدالله: چابهار کوتاه ترین و ارزانترین راه اتصال افغانستان به دریا است

عبدالله عبدالله: چابهار کوتاه ترین و ارزانترین راه اتصال افغانستان به دریا است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دکتر عبدالله عبدالله، رئیس هیات اجرایی افغانستان، پس از سفر به ایران، بندر چابهار را ارزانترین و کوتاه ترین راه اتصال کشورش به دریا توصیف کرد.

افغانستان یکی از چهل و شش کشور محصور در خشکی است که برای راه یافتن به آب های آزاد نیاز به عبور از کشورهای همسایه دارند.

رئیس هیات اجرایی افغانستان، در این نشست خبری گفت با مقام های ایران درباره اتصال به خط راه آهن چابهار هم مذاکره کرده و به زودی یک گروه متشکل از سه وزیر برای اجرایی کردن این طرح به ایران می روند. با وجود تاکید آقای عبدالله بر اهمیت این بندر به عنوان یک شاهراه، وی گفت ما کماکان به بندر گوادر پاکستان هم نیاز داریم.

به گزارش بخش افغانستان خبرگزاری فارس، در حال حاضر بیش از صد شرکت بازرگانی افغان در منطقه آزاد چابهار فعالیت تجاری دارند. رئیس هیات اجرایی افغانستان ابراز امیدواری کرده که میزان فعالیت تجار این کشور در چابهار بیش از پیش افزایش یابد.

CE: #ChahBahar is the shortest and less expensive route of Afghanistan's connection to the sea. It is a good alternative for us.

— Dr. Abdullah (@afgexecutive) 7 Janvier 2016

دور بعدی مذاکرات با طالبان هفته آینده در اسلام آباد

آقای عبدالله در این نشست خبری نسبت به افزایش خشونت و حملات گروه های تروریستی در آستانه دور جدید مذاکرات با طالبان – که هفته آینده در اسلام آباد برگزار می شود- هشدار داد و گفت نمی توان از خشونت به عنوان عاملی برای گرفتن امتیاز بهره برداری کرد. رئیس هیات اجرایی افغانستان گفت که هیاتی به ریاست معاون وزیر امور خارجه این کشور در گفتگوهای اسلام آباد شرکت خواهد کرد.

مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان از تیرماه سال ۱۳۹۴ آغاز شد. با وجود مشارکت همسایگان افغانستان و حمایت قدرت های جهانی، گفتگوهای دولت و طالبان تا کنون دستاوردی نداشته است. به نظر می رسد انشقاق در هیات رهبری طالبان و ادامه حملات این گروه به اهداف نظامی و دولتی، از جمله عوامل عدم توفیق مذاکرات بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امام علی رحمان در ریاض، عبدالله عبدالله در تهران

حملات داعش به «شیعیان کابل و کرمان»؛ طالبان: داعش در افغانستان منکوب و هدف آمریکا ایجاد بدگمانی است

رانده شده و سرگردان در کوه‌ها؛ سفرهای طاقت‌فرسای مردم افغانستان برای زنده ماندن