عبدالله عبدالله: چابهار کوتاه ترین و ارزانترین راه اتصال افغانستان به دریا است

عبدالله عبدالله: چابهار کوتاه ترین و ارزانترین راه اتصال افغانستان به دریا است
نگارش از Euronews

دکتر عبدالله عبدالله، رئیس هیات اجرایی افغانستان، پس از سفر به ایران، بندر چابهار را ارزانترین و کوتاه ترین راه اتصال کشورش به دریا توصیف کرد.

افغانستان یکی از چهل و شش کشور محصور در خشکی است که برای راه یافتن به آب های آزاد نیاز به عبور از کشورهای همسایه دارند.

رئیس هیات اجرایی افغانستان، در این نشست خبری گفت با مقام های ایران درباره اتصال به خط راه آهن چابهار هم مذاکره کرده و به زودی یک گروه متشکل از سه وزیر برای اجرایی کردن این طرح به ایران می روند. با وجود تاکید آقای عبدالله بر اهمیت این بندر به عنوان یک شاهراه، وی گفت ما کماکان به بندر گوادر پاکستان هم نیاز داریم.

به گزارش بخش افغانستان خبرگزاری فارس، در حال حاضر بیش از صد شرکت بازرگانی افغان در منطقه آزاد چابهار فعالیت تجاری دارند. رئیس هیات اجرایی افغانستان ابراز امیدواری کرده که میزان فعالیت تجار این کشور در چابهار بیش از پیش افزایش یابد.


دور بعدی مذاکرات با طالبان هفته آینده در اسلام آباد

آقای عبدالله در این نشست خبری نسبت به افزایش خشونت و حملات گروه های تروریستی در آستانه دور جدید مذاکرات با طالبان – که هفته آینده در اسلام آباد برگزار می شود- هشدار داد و گفت نمی توان از خشونت به عنوان عاملی برای گرفتن امتیاز بهره برداری کرد. رئیس هیات اجرایی افغانستان گفت که هیاتی به ریاست معاون وزیر امور خارجه این کشور در گفتگوهای اسلام آباد شرکت خواهد کرد.

مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان از تیرماه سال ۱۳۹۴ آغاز شد. با وجود مشارکت همسایگان افغانستان و حمایت قدرت های جهانی، گفتگوهای دولت و طالبان تا کنون دستاوردی نداشته است. به نظر می رسد انشقاق در هیات رهبری طالبان و ادامه حملات این گروه به اهداف نظامی و دولتی، از جمله عوامل عدم توفیق مذاکرات بوده است.

مطالب مرتبط