Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نقش گروههای تندرو داخلی در تنش میان ایران و عربستان

نقش گروههای تندرو داخلی در تنش میان ایران و عربستان
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کوثر وکیل، خبرنگار یورونیوز در زمینه تأثیر تنش دیپلماتیک حاضر میان ایران و عربستان سعودی با فراس ابوعلی، کارشناس امور خاورمیانه در مؤسسه «آی اچ اس»

آگهی

کوثر وکیل، خبرنگار یورونیوز در زمینه تأثیر تنش دیپلماتیک حاضر میان ایران و عربستان سعودی با فراس ابوعلی، کارشناس امور خاورمیانه در مؤسسه «آی اچ اس» گفتگو کرده است.

یورونیوز: چه انگیزه ای سبب شد تا چند کشور خلیج فارس روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کنند؟

فراس ابوعلی: این فرصتی برای عربستان سعودی است تا به نحوی در برابر فشار آمریکا برای یافتن راه حل در سوریه و یمن، مقاومت کند. یعنی این بحران بهانه ای به دست عربستان می دهد تا گفتگو برای دستیابی به راه حل در سوریه را به تعویق بیندازد. در عین حال اگر امروز به موازنه قوا روی زمین نگاهی بیندازید، می بینید که این رویکرد به نفع عربستان نیست.

یورونیوز: با توجه به موضع قاطعانه ایران و پس از تهدیدهای رهبر این کشور، آیا ممکن است آتش بحران های دیگری در منطقه شعله ور شود؟

فراس ابوعلی: واقعیت آن است که هر دو طرف عربستان و ایران مواضع سرسختانه ای گرفته اند که مستقیما با مواضع گروه های بنیادگرای هر دو کشور در پیوند است. من فکر نمی کنم دولت روحانی دوست داشته باشد که حاصل تلاش های دیپلماتیک در سوریه و یمن از بین برود. ولی ایران سالهاست که از تندروهای داخلی خودش حمایت می کند. این باعث می شود ایران به سمت وضعیتی برود که در آن باید دائما مواظب چنین پیشامدهای ناگواری باشد و جلوی گروههای تندرو خود را بگیرد. همین سناریو برای عربستان نیز متصور است، کشوری که از سالها پیش در حال صدور وهابیت مخالف شیعیان است.

یورونیوز: تنش دیپلماتیک و لغو پروازها چه تأثیری بر اقتصاد منطقه و بویژه ایران و عربستان خواهد گذاشت؟

فراس ابوعلی: فکر نمی کنم تأثیر اقتصادی قابل توجهی داشته باشد زیرا تجارت محدودی میان دو کشور وجود دارد. در عین حال روابط بازرگانی میان ایران و امارات عربی متحده و کشورهای کوچک تر خلیج فارس گسترده است. این کشورها هم پیوندهای دیپلماتیک خود با ایران را محدود کرده اند اما نه روابط دیپلماتیک و نه روابط تجاری خود با این کشور را به طور کامل قطع نکرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیپلمات های عربستان سعودی وارد ریاض شدند

نگاهی به روابط میان ایران و عربستان سعودی در گفتگو با ژیل کپل

دولت و قوه قضاییه ایران حمله به سفارتخانه عربستان را محکوم کردند