دولت و قوه قضاییه ایران حمله به سفارتخانه عربستان را محکوم کردند

دولت و قوه قضاییه ایران حمله به سفارتخانه عربستان را محکوم کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اعتراضها به اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه مخالف حکومت عربستان روز یکشنبه هم در ایران ادامه پیدا کرد. گروهی از معترضان در میدان فلسطین تهران در تجمعی،

آگهی

اعتراضها به اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه مخالف حکومت عربستان روز یکشنبه هم در ایران ادامه پیدا کرد. گروهی از معترضان در میدان فلسطین تهران در تجمعی، این اقدام دولت عربستان سعودی را محکوم کردند. معترضان قصد داشتند که در مقابل سفارت عربستان تجمع کنند اما وزارت کشور ایران مجوز برای آن صادر نکرد. با وجود این مساله گروهی از معترضان در مقابل وزارت کشور تجمع کردند.

دولت ایران از حمله شنبه شب معترضان به سفارت عربستان انتقاد کرد و سخنگوی قوه قضاییه آن را خلاف قانون خواند.

در پی اعدام شیخ نمر، شنبه شب گروهی از معترضان در ایران به ساختمان سفارتخانه عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند و بخشهایی از این ساختمانها را آتش زدند.

ده ها نفر در تهران و مشهد در رابطه با این رویدادها بازداشت شدند.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران صبح یکشنبه اعدام شیخ نمر را «ریخته شدن به ناحق خون شهید» خواند و گفت که «دست انتقام الهی گریبان ظالمان» را خواهد گرفت. آقای خامنه ای همچنین گفت: «این عالم مظلوم نه مردم را به حرکت مسلحانه تشویق می کرد و نه به صورت پنهانی اقدام به توطئه کرده بود.»

روز شنبه دولت عربستان سعودی خبر اعدام نمر باقر النمر، روحانی شیعه مخالف حکومت را به همراه چهل و شش نفر دیگر اعلام کرد.

بلافاصله بعد از اعدام شیخ نمر، صدها نفر از حامیان او در شهر قطیف، زادگاه او در شرق عربستان سعودی به نشانه اعتراض به خیابانها آمدند.

این اقدام دولت عربستان سعودی با واکنشهای اعتراضی در عراق، پاکستان و لبنان نیز همراه بود.

مدیر «دیدبان حقوق بشر» که یک سازمان حقوق بشری مستقر در آمریکا است، گفته است که «جرم واقعی شیخ نمر، رهبری اعتراضهای آرام برای دموکراسی و برابری حقوق برای شیعیان بود.»

Sheikh Nimr's real offense: leading peaceful protests for Saudi democracy, equality for Shia https://t.co/O25KdaTGbfpic.twitter.com/DBSb26hJ5m

— Kenneth Roth (@KenRoth) 2 Janvier 2016

سازمان دیدبان حقوق بشر نسبت به تبعات این اتفاق ابراز نگرانی کرده است.

شیخ نمر مدافع برخی از سیاستهای ایران از جمله نظریه «ولایت فقیه» بود و صراحتا از رهبری آیت الله خامنه ای ستایش می کرد. اما در مورد سوریه با دولت ایران هم نظر نبود و مخالف بشار اسد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیت الله خامنه ای: خون شیخ نمر به ناحق ریخته شد

خشم شیعیان از اعدام شیخ نمر و حمله به سفارت عربستان در تهران

اعدام شیخ نمر توسط عربستان خشم شیعیان منطقه را برانگیخت