آیت الله خامنه ای: خون شیخ نمر به ناحق ریخته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آیت الله خامنه ای: خون شیخ نمر به ناحق ریخته شد

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران صبح یکشنبه اعدام شیخ نمر را «ریخته شدن به ناحق خون شهید» خواند و گفت که «دست انتقام الهی گریبان ظالمان» را خواهد گرفت. آقای خامنه ای همچنین گفت: «این عالم مظلوم نه مردم را به حرکت مسلحانه تشویق می کرد و نه به صورت پنهانی اقدام به توطئه کرده بود.»

روز شنبه عربستان سعودی، نمر باقر النمر، روحانی شیعه مخالف حکومت را به همراه چهل و شش نفر دیگر اعدام کرد.

در پی اعدام شیخ نمر، گروهی از معترضان در ایران به ساختمان سفارتخانه عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند.

تصاویر منتشر شده در اینترنت ساختمان ساختمان عربستان را نشان می دهد که در آتش می سوزد. بر اساس این تصاویر اتاقهای داخل سفارتخانه آسیب دیده اند.

به گزارش خبرگزاریهای ایران چهل نفر در مشهد به اتهام حمله به کنسولگری عربستان سعودی در مشهد بازداشت شده اند.

بلافاصله بعد از اعدام شیخ نمر، صدها نفر از حامیان او در در شهر قطیف، زادگاه او در شرق عربستان سعودی به نشانه اعتراض به خیابانها آمدند.

این اقدام دولت عربستان سعودی با واکنشهای اعتراضی در عراق، پاکستان و لبنان همراه بود.

مدیر «دیدبان حقوق بشر» که یک سازمان حقوق بشری مستقر در آمریکا است، گفته است که «جرم واقعی شیخ نمر، رهبری اعتراضهای آرام برای دموکراسی و برابری حقوق برای شیعیان بود.»

سازمان دیدبان حقوق بشر نسبت به تبعات این اتفاق ابراز نگرانی کرده است.

شیخ نمر مدافع برخی از سیاستهای ایران از جمله نظریه «ولایت فقیه» بود و صراحتا از رهبری آیت الله خامنه ای ستایش می کرد. اما در مورد سوریه با دولت ایران هم نظر نبود و مخالف بشار اسد بود.