Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دومین خاموشی در کریمه و احتمال همه پرسی

دومین خاموشی در کریمه و احتمال همه پرسی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خرابی در خط انتقال برق اوکراین به کریمه این شبه جزیره را در خاموشی گسترده فرو برد. این دومین بار در دو ماه است که جمهوری کریمه تاریک می شود.

آگهی

شب جمعه، برای دومین بار خط انتقال برق اوکراین به جمهوری کریمه دچار قطعی شد و بخش های گسترده ای از این شبه جزیره را در خاموشی فرو برد. مقامات اوکراین برای تحقیق و یافتن علل این حادثه کمیته ای تشکیل داده اند.

کریمه پس از رای مثبت به پیوستن به فدراسیون روسیه، کماکان ۷۰ درصد الکتریسیته خود را از اوکراین تامین می کند. قرارداد جاری انتقال برق به زودی پایان می یابد و اوکراین برای تمدید آن شرط گذاشته است.

الکساندر نُواک، وزیر نیروی روسیه، می گوید: «چند روز پیش طرف اوکراینی برای تمدید قرارداد شرایطی تعیین کرد. می گویند باید در قرارداد ذکر شود “انتقال برق به کریمه، بخشی از سرزمین اوکراین” که ما نمی توانیم با چنین چیزی موافقت کنیم. این را به رییس جمهوری پوتین گزارش داده ایم.»

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در واکنش به این پیش شرط از مقامات کریمه و سباستوپول خواسته تا در مورد قبول این بند همه پرسی برگزار کنند.

پیش از این و در اواخر ماه نوامبر نیز کریمه دچار خاموشی گسترده شد. دلیل آن هم خرابکاری در چهار دکل برق فشار قوی در مسیر انتقال الکتریسیته بود.

آرتیوم کرویچوک، تاجر شهروند کریمه می گوید: «سال خوب و مثبتی بود. خاموشی دو هفته ای ما را به یکدیگر نزدیکتر کرد. به لطف دولت روسیه پل ارتباطی به سرعت برقرار و شرایط مدیریت شد. جنبه منفی آن اما عملکرد دولت محلی است.»

در پی خرابکاری ماه نوامبر بیش از یک میلیون و ششصدهزار نفر از اهالی کریمه به طور کامل یا مقطعی از دسترسی به الکتریسیته محروم ماندند.

با پیدا شدن پرچم فعالان ملی گرای تاتار بر روی دکل های فرو افتاده، برخی انگشت اتهام را به سوی این گروه اشاره رفتند. ملی گرایان اوکراینی نیز در مظان اتهام بودند. هیچ یک از دو گروه مسئولیت این خرابکاری را نپذیرفتند.

حالا این شبه جزیره در آستانه جشن سال نوی میلادی، باید با کمبود جدی الکتریسیته دست و پنجه نرم کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهدید فزاینده اسلام‌گرایان افراطی در روسیه؛ پوتین: شاید مجبورم کنند تمرکزم را بر جنگ اوکراین کم کنم

ده‌ها کشته و زخمی در حمله مرگبار اوکراین به کریمه؛ روسیه: آمریکا مقصر است، پاسخ می‌دهیم

یک سال پس از شورش واگنر؛ آیا کنترل پوتین بر حکومتش مستحکم‌تر شده است؟