شورای امنیت با صدور قطعنامه ای از توافق در لیبی حمایت کرد

شورای امنیت با صدور قطعنامه ای از توافق در لیبی حمایت کرد
نگارش از Euronews

شورای امنیت سازمان ملل در حمایت از توافق گروههای مختلف سیاسی در لیبی برای تشکیل دولت وحدت ملی روز چهارشنبه قطعنامه ای صادر کرد. هدف از این قطعنامه

شورای امنیت سازمان ملل در حمایت از توافق گروههای مختلف سیاسی در لیبی برای تشکیل دولت وحدت ملی روز چهارشنبه قطعنامه ای صادر کرد. هدف از این قطعنامه علاوه بر حمایت از این توافق، مقابله با پیشروی داعش در لیبی و کمک به ثبات در این کشور اعلام شده است.

ابراهیم دباشی، نمایندۀ لیبی در سازمان ملل پس از تصویب این قطعنامه گفت: «این توافق تنها امید ما برای احیای یک دولت با قدرت است و به ما این اطمینان را می دهد که لیبی به عنوان یک کشور متحد و واحد از بین نخواهد رفت. این تنها امیدی است که می تواند به هرج و مرج و خونریزی در این کشور پایان دهد و تنها امید برای این است که مطمئن شویم دستیابی به آشتی و درک درست و عدالت و حکومت قانون ممکن است.»

روز چهاردهم دسامبر اعضای دو پارلمان موازی لیبی در پی مذاکراتی که در مراکش برگزار شد، برای تشکیل این دولت وحدت ملی با یکدیگر توافقی را به امضا رساندند.

بر اساس این توافق، دولت وحدت ملی در طرابلس مستقر می شود و یک شورای ریاست جمهوری به ریاست فیصل السراج که فردی مستقل از این دو پارلمان موازی است، ادارۀ لیبی را تا انتخابات بعدی به عهده خواهد داشت.

قرار است ۹ نفر از نمایندگان پارلمان طبروق و طرابلس وی را در این مهم همراهی کنند.

لیبی از سال ۲۰۱۴ به دو قسمت تقسیم شده و مخالفان دولت مرکزی پارلمانی را در طبروق به موازات دولت طرابلس تشکیل داده اند. جامعۀ جهانی و سازمان ملل پارلمان طرابلس را به عنوان دولت لیبی به رسمیت می شناسد و امیدوار است این توافق به بحران در این کشور پایان بدهد.

این هرج و مرج موجب شده که گروههایی مانند داعش و فجر نیز با استفاده از این وضعیت بخش هایی از لیبی را به تصرف خود در آورده اند.

مطالب مرتبط