Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لیبی: دو دولت، دو پارلمان، جنگ و دیگر هیچ

لیبی: دو دولت، دو پارلمان، جنگ و دیگر هیچ
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شبه نظامیان موسوم به «فجر لیبی» ماه فوریه گذشته پیش از آغاز مجدد مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل متحد، در مرکز طرابلس با انجام یک رژه نظامی، دست به

آگهی

شبه نظامیان موسوم به «فجر لیبی» ماه فوریه گذشته پیش از آغاز مجدد مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل متحد، در مرکز طرابلس با انجام یک رژه نظامی، دست به نمایش قدرت زدند.

«فجر لیبی» ائتلافی ناهمگون از چند گروه اسلامگرا است که در راس دولت پایتخت قرار دارد. این در حالی است که جامعه بین الملل این دولت را به رسمیت نمی شناسد.

شبه نظامیان «فجر لیبی» سال گذشته کنترل پایتخت و فرودگاه طرابلس را در دست گرفتند. این فردوگاه در پی نبردهای سنگین تخریب شده و همچنان بسته است.

دو دولت و دو پارلمان اینک در لیبی بر سر کنترل کشور درگیر جنگ و نزاع های سیاسی هستند. پارلمانی که مقر آن در تُبروک واقع در شرق لیبی و در هزار کیلومتری پایتخت است، از سوی جامعه بین الملل به رسمیت شناخته می شود. نمایندگان این پارلمان یکسال پیش رئیس خود را نیز انتخاب کردند. با اینحال اوضاع در لیبی همچنان بسیار پیچیده و آشفته گزارش می شود.

گروه موسوم به دولت اسلامی سومین بازیگر این میدان جنگ پر تنش است. آنها از ژوئن گذشته کنترل شهر سیرت را در دست دارند که زادگاه معمر قذافی است.

در شرق این کشور به خصوص در شهر بنغازی، دومین شهر لیبی، نیروهای وفادار به دولت رسمی همواره با جنگجویان داعش در حال نبردند.
اوضاع آشفته و هرج و مرج موجود در لیبی بهترین فرصت را برای بهره برداری گروه های تروریستی فراهم کرده است.

لیبی همچنین به یکی از مراکز اصلی قاچاق انسان تبدیل شده است. مبدا بسیاری از قایق های حامل مهاجران غیر قانونی که تاکنون بسیاری از آنها در دریای مدیترانه غرق شده اند، سواحل لیبی بوده است. به گزارش سازمان ملل متحد، یکصد و ده هزار پناهجو سال گذشته از لیبی به آنسوی مدیترانه منتقل شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله مسلحانه به ساختمان وزارت خارجه لیبی دست کم چهار کشته برجای گذاشت

گفتگوی دو جناح طرابلس و طبرق در ژنو برای تشکیل دولت وحدت ملی لیبی

رهبران لیبی با تشکیل یک دولت یکپارچه جدید موافقت کردند