راخوی: آماده ام مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی اسپانیا را آغاز کنم

راخوی: آماده ام مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی اسپانیا را آغاز کنم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با وجود اینکه در انتخابات روز یکشنبه اسپانیا هیچ حزبی نتوانست اکثریت مطلق کرسی های پارلمان را به دست بیاورد اما ماریانو راخوی، نخست وزیر کنونی و رهبر

آگهی

با وجود اینکه در انتخابات روز یکشنبه اسپانیا هیچ حزبی نتوانست اکثریت مطلق کرسی های پارلمان را به دست بیاورد اما ماریانو راخوی، نخست وزیر کنونی و رهبر حزب مردم برای تشکیل دولت آینده این کشور اعلام آمادگی کرد. حزب مردم در این انتخابات ۱۲۳ کرسی پارلمان را از مجموع ۳۵۰ به دست آورد و برای تشکیل دولت ناگزیر به ائتلاف با سایر احزاب است.

آقای راخوی روز دوشنبه با اشاره به همین موضوع گفت که مردم با آرای خود به او این اختیار را داده اند که برای تشکیل یک دولت با ثبات که بتواند در حد انتظارات مردم باشد رایزنی های لازم را آغاز کند.

در مقابل اما حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا با کسب ۹۰ کرسی پارلمان رتبه دوم این انتخابات را دارد. در صورتی که این حزب بتواند با سایر گروههای چپگرا ائتلاف کند احتمال دارد که بتواند دولت را تشکیل دهد. یکی از رهبران این حزب با انتقاد از موضع اخیر آقای راخوی تاکید کرد در صورتی که حزب مردم نتواند اکثریت را به دست بیاورد سوسیالیست ها مامور تشکیل دولت خواهند شد.

همزمان روز دوشنبه رهبر حزب چپگرای پودموس امکان ائتلاف با سوسیالیست ها را رد کرد. این حزب نوپا در انتخابات اخیر با کسب ۶۹ کرسی به سومین گروه سیاسی قدرتمند اسپانیا تبدیل شد.

کارلوس مارلاسکا، خبرنگار یورونیوز در مادرید می گوید: «آینده انتخابات برای رای دهندگان همچنان مبهم است. اغلب مردم ترجیح می دهند که هرچه سریعتر موافقتی برای انتخاب یک نخست وزیر انجام شود، اما در این راه مشکلات زیادی وجود دارد. اکنون احزاب باید برای رسیدن به توافق تلاش کنند، در غیر این صورت انتخابات دیگری برگزار خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش منفی بازار بورس مادرید به نتایج انتخابات پارلمانی در اسپانیا

اتحاد برای تشکیل دولت اقلیت در اسپانیا

انتخابات عمومی اسپانیا و پایان سیستم دو حزبی در این کشور