Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحاد برای تشکیل دولت اقلیت در اسپانیا

اتحاد برای تشکیل دولت اقلیت در اسپانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اگرچه حزب محافظه کار «مردم» در انتخابات عمومی اسپانیا توانست رای بالایی را به دست آورد اما این، برای پیروزی حزب کافی نیست. ماریانو راخوی، رهبر حزب

آگهی

اگرچه حزب محافظه کار «مردم» در انتخابات عمومی اسپانیا توانست رای بالایی را به دست آورد اما این، برای پیروزی حزب کافی نیست.

ماریانو راخوی، رهبر حزب مردم تنها توانسته است ۱۲۳ کرسی از ۳۵۰ کرسی پارلمان این کشور را به دست آورد، نتیجه ای که از اکثریت مطلق به دور است. در میان احزاب چپ این کشور، حزب سوسیالیست توانست ۹۰ کرسی و پودموس ۶۹ کرسی به دست آورد و در میان احزاب راست نیز حزب سیدادانوس صاحب ۴۰ کرسی شده است.

نخست وزیر کنونی اسپانیا و رئیس حزب محافظه کار این کشور، شانس کمی برای تشکیل یک دولت باثبات دارد. او باید دست کم با سه حزب که ایدئولوژی و دیدگاههای بسیار متفاوتی دارند وارد مذاکره شود. احزابی که دارای انعطاف پذیری بسیار پایینی هستند و به این ترتیب رسیدن به توافق تقریبا غیرممکن است.

ماریانو راخوی پس از اعلام نتایج انتخابات با اشاره به این چالش گفت: «من برای تشکیل دولت تلاش خواهم کرد و معتقدم که اسپانیا به یک دولت با ثبات نیاز دارد.»

برای داشتن اکثریت مطلق باید بتوان دست کم ۱۷۶ کرسی در پارلمان اسپانیا کسب کرد. در غیر اینصورت برای تشکیل دولت، سناریوهای متعددی روی میز خواهد بود. سناریوهایی که گاه بسیار پیچیده به نظر می رسند.

یکی از سناریوها، ایجاد یک ائتلاف بزرگ میان محافظه کاران و سوسیالیستها است؛ چیزی که تاکنون در اسپانیا سابقه نداشته است.

سناریوی دیگر اتحاد دو حزب سیدادانوس و مردم است. اگرچه حزب سیودادانوس موضوع حمایت از راخوی را رد نکرده اما حاصل اتحاد این دو حزب نیز چیزی بیش از کسب ۱۶۳ کرسی در پارلمان نخواهد بود.

این احتمال نیز وجود دارد که اتحادی میان احزاب چپ بوجود بیاید اما چنین اتحادی و کسب ۱۵۹ کرسی نیز برای تشکیل دولت ناکافی است. علاوه بر این پابلو ایگلسیاس، رهبر پودموس به عنوان سومین حزبی که بیشترین رای را به دست آورده فهرستی از موضوعاتی را منتشر کرده است که برای او در مذاکرات پیش رو خط قرمز محسوب می شوند. از جمله این موضوعات اصلاحات در قانون اساسی، تجدید ساختار بدهیهای عمومی و همه پرسی در کاتالونیا است.

پابلو ایگسیاس می گوید: «دفاع ما از عدالت اجتماعی و مبارزه ما با فساد، خط مشی سیاسی ما در کنگره اسپانیا خواهد بود. اسپانیا هرگز مانند امروز نخواهد ماند. ما بسیار خوشحالیم و اکنون اصلاحات در قانون اساسی کشور در دستور کارمان قرار دارد.»

با انتخابات روز یکشنبه حزب پودموس و حزب سیودادانوس به رهبری آلبرت ریورا توانستد در قدرت پارلمانی این کشور سهمی به دست آورند. در چنین حالتی ایجاد توازن میان احزاب در پارلمان آینده مشکل خواهد بود. به این ترتیب آیا می توان یک دولت اقلیت در اسپانیا بوجود آورد و آیا چنین دولتی قادر به اداره امور خواهد بود؟

گفتگو با فرناندو والسپین

پارلمان پیش روی اسپانیا با توجه با آرای انتخابات عمومی این کشور به دو بخش بزرگ چپ و راست تقسیم خواهد شد. این موضوعی است که از سوی فرناندو والسپین، مدیر مرکز تحقیقات و استاد دانشگاه ارتگا یی گاست اسپانیا مطرح می شود. به گفته او این نتیجه که بخوبی نشان دهنده تمایل جامعه اسپانیا برای بازسازی دموکراتیک است، تشکیل یک دولت به ریاست ماریانو راخوی را در آینده بسیار سخت خواهد کرد.

به گفته او: «یکی از بادوام ترین گزینه ها این است که حزب مردم به رهبری ماریانو راخوی پایان داده و سپس برنامه ای با ۴ یا ۵ امتیاز ارائه دهد بگونه ای که منجر به کناره گرفتن حزب سوسیالیت شده و امکان کار برای یک دولت اقلیت را فراهم می کند. اما چنین دولتی نیز همواره یک دولت بسیار ناپایدار خواهد بود که هر زمان ممکن است منحل شود. این کار می تواند شامل باز کردن یک کمیسیون در کنگره برای اصلاح قانون اساسی باشد و یا تشکیل مجلس موسسانی طی هجده ماه آینده.»

حال این سوال مطرح می شود که با توجه به ترکیب پارلمان جدید و خواسته های هر حزب، آیا باید خود را برای انتخابات دیگری آماده کرد؟

به گفته این استاد دانشگاه: «احتمال برگزاری انتخاباتی دیگر همواره وجود دارد. احتمالا طی ۴ ماه آینده. در حال حاضر برای تشکیل یک دولت جدید نیاز به دو ماه زمان است و در صورت عدم موفقیت در انجام این کار، باید بار دیگر به پای صندوقهای رای رفت. چه کسی برنده خواهد شد؟ نمی دانیم. این موضوع بستگی به این دارد که هر طرف چگونه عمل کند. فکر می کنم هر حزبی که در وضعیت سخت کنونی حاضر به مذاکره نباشد، جریمه خواهد شد. زیرا مردم می خواهند نمایندگان سیاسی شان این توانایی را داشته باشند که در معاهدات وارد شوند و این چیزی است که توسط نظرسنجی ها مشخص شده است. یکی از گزینه ها، اتحاد میان دو حزب پودموس و سوسیالیست خواهد بود اما به نظر می رسد توافق آنها روی موضوعات حساس بعید باشد.»

پرسش دیگر اینکه، یکی از عمده وظایف پارلمان، تصویب بودجه سال آینده خواهد بود آیا با توجه به دگرگونی های سیاسی جدید، سرعت رشد اقتصادی اسپانیا کاهش خواهد یافت؟ این استاد دانشگاه می گوید: «معتقدم که جامعه اسپانیا در سال های اخیر یک صدای واحد برای بازسازی خود در تمام ابعاد یافته است، از جمله در زمینه اقتصادی. البته این یک بهبود شکننده است و معتقدم بیشترین ضرورت، یافتن راه حلی برای مشکل نبود انسجام اجتماعی است، مشکلی که به دلیل بحران بوجود آمده است. مردم بسیاری در وضعیت بدی به سر می برند. آنها در اولویت قرار دارند و باید منابعی را برای انها ایجاد کرد و همچنین به دنبال رشد اقتصادی بود. این دو موضوع به یکدیگر مرتبط است. در حال حاضر، دولت تا دو ماه دیگر بر سر کار است و تا زمان تشکیل دولت جدید، این دولت به کار خود ادامه خواهد داد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محبوب‌ترین نام‌ها برای نوزادان در کشورهای اروپایی چه هستند؟

واژگونی مورب یک دستگاه اتوبوس در دهانه تونلی در بارسلون؛ مسافری کشته نشد

تصاویر جشن و پایکوبی بازیکنان تیم ملی و مردم اسپانیا در خیابان‌های مادرید؛ بازگشت قهرمان یورو۲۰۲۴