Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لیونی ها جشن نور را به گرامیداشت قربانیان پاریس تبدیل کردند

لیونی ها جشن نور را به گرامیداشت قربانیان پاریس تبدیل کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهر لیون فرانسه شامگاه سه شنبه همزمان با هشتم دسامبر، روز آغازین جشن نور در این شهر، به یاد قربانیان حوادث تروریستی پاریس نورباران شد. جشن نور لیون

آگهی

شهر لیون فرانسه شامگاه سه شنبه همزمان با هشتم دسامبر، روز آغازین جشن نور در این شهر، به یاد قربانیان حوادث تروریستی پاریس نورباران شد.

جشن نور لیون مراسمی چهار روزه است که همه ساله بین هشتم تا یازدهم دسامبر برگزار می شود.

این مراسم امسال به دلایل امنیتی لغو شد اما شامگاه سه شنبه به صورت سمبلیک همراه با روشن کردن شمع هایی به روال همه ساله در پشت پنجرۀ منازل، به صورت خلاصه یکی از نمایش های نور و صدا به نام «نگاهها» در کنار رودخانۀ سون به اجرا درآمد. این نمایش با استفاده از چهره های آثار نقاشان مشهور طراحی شده بود.

این جشن که یکی از پرجاذبه ترین جنبه های گردشگری شهر لیون است همه ساله میلیون ها نفر را به این شهر می کشاند.

یک دانشجوی آلمانی که در مراسم روشن کردن شمع در میدان بلور لیون حضور داشت، به خبرنگار یورونیوز گفت: «از اینکه جشن همه سالۀ نور لغو شده کمی ناراحت هستم اما دلیل آن را می فهمم. این نمایش های نور که خیلی کوتاه اجرا شد هم واقعا زیبا و تاثیرگذار بودند.»

نام ۱۳۰ قربانی حملات تروریستی پاریس که در روز سیزدهم نوامبر جان خود را از دست دادند نیز تزئین کنندۀ بخشی از این مراسم بود.

دانیل کنیپر، خالق این اثر می گوید: «اسم کوچک افراد، تاثیرگذاری بیشتری از نام و نام خانوادگی رسمی دارد. وقتی برای طراحی این نمایش نور این نام های کوچک را می نوشتم با نام هایی شبیه نام های فرزندان و دوستانم مواجه شدم. یک حس قوی به آدم منتقل می کند.»

این نخستین بار است که برگزاری جشن نور در این شهر لغو و به جای چهار روز متداول، طی مراسمی چند ساعته و به طور خلاصه برگزار می شود.

خبرنگار یورونیوز در گزارش خود از سطح شهر می گوید: «جشن نور لغو شده بود اما مردم به خیابان ها آمده بودند. هشتم دسامبر روز مهمی برای لیون است و امسال این روز با احساسات زیادی همراه بود که به ندرت اتفاق می افتد. شمع هایی که به یاد قربانیان روشن شدند همبستگی مردم در اینجا را نشان می دادند.»

سابقۀ جشن نور در لیون که در اصل یک جشن مذهبی بوده است، به سال ۱۶۴۳ میلادی بازمی گردد. در آن سال، طاعون تمام فرانسه را در بر گرفته بود و اسقف شهر لیون نذر می کند که اگر طاعون آسیبی به مردم شهر لیون نزند، همه ساله در روز هشتم سپتامبر مردم این شهر برای قدردانی از مریم مقدس فاصلۀ کلیسای شهر تا کلیسای جامع را که بالای تپه ای در نزدیکی لیون است، پیاده طی کنند. طاعون متوقف می شود و این مراسم به یک بخش مهم از تاریخ شهر لیون تبدیل می شود.

این مراسم مذهبی تا سال ۱۸۵۲ میلادی همه ساله در روز هشتم سپتامبر برگزار می شد تا اینکه در آن سال، قرار بود مجسمه ای طلایی رنگ از مریم مقدس بر بالای کلیسای جامع لیون نصب شود اما به دلیل سیل و بارندگی شدید این مراسم به تعویق افتاد. سرانجام روز هشتم دسامبر مجسمۀ حضرت مریم بر محل تعیین شده نصب شد و از آن تاریخ همه ساله جشن نور به مدت چهار روز برگزار می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است

حمله با چاقو به مامور پلیس در شانزلیزه پاریس

توهین‌های نژادپرستانه علیه ستارگان آفریقایی‌تبار فرانسوی؛فدراسیون فوتبال فرانسه به فیفا شکایت می‌کند