آغاز اجرای آتش بس میان دولت سوریه و شورشیان در حمص

آغاز اجرای آتش بس میان دولت سوریه و شورشیان در حمص
نگارش از Euronews

ساکنان شهر حمص امیدوارند بتوانند طی چند روز آینده به خانه هایشان بازگردند. این امیدواری پس از آن حاصل شد که دولت بشار اسد و شورشیان، هفته گذشته تحت

ساکنان شهر حمص امیدوارند بتوانند طی چند روز آینده به خانه هایشان بازگردند. این امیدواری پس از آن حاصل شد که دولت بشار اسد و شورشیان، هفته گذشته تحت نظارت سازمان ملل متحد برای اجرای آتش بس به توافق رسیدند و به این ترتیب، مخالفان دولت از روز چهارشنبه تخلیه حمص را آغاز کردند.

حسن، از ساکنان شهر می گوید: «من ساکن این محله هستم و قصد دارم مغازه ام را در اینجا باز کنم. من قصاب هستم و همانطور که می بینید در این محله یک فروشگاه مواد غذایی و فروشگاههای دیگری نیز وجود دارد. همه چیز عالیست و امیدواریم وضع به همین شکل باقی بماند.»

پیش بینی می شود طی هفته های آینده حدود سه هزار شبه نظامی وابسته به گروههای مختلف مخالف بشار اسد، آخرین مناطق تحت کنترل خود در شهر حمص را ترک کرده و بخشی از سلاح های سنگین خود را به مقامات این شهر تحویل دهند. این توافقنامه همچنین امکان آزادی زندانیان در هر دو سوی درگیری را فراهم کرده است.

یکی دیگر از ساکنان این شهر می گوید: «امیدواریم وضعیت کشور مانند گذشته شود و بتوانیم به خانه هایمان برگردیم. امیدواریم که در تمام مناطق سوریه دوباره امنیت برقرار شود.»

شهر حمص قبل از آغاز جنگ چهارسالۀ سوریه، یکی از مراکز مهم اقتصادی این کشور بود. این شهر همچنین یکی از اصلی ترین مراکز آغاز مبارزات مسلحانه علیه رژیم بشار اسد در سال ۲۰۱۱ میلادی بود.

مطالب مرتبط