برگزاری مراسم آغاز جشنهای سال مقدس کاتولیکها در کلیسای سَن پیتر رم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برگزاری مراسم آغاز جشنهای سال مقدس کاتولیکها در کلیسای سَن پیتر رم

سال جدید میلادی برای کاتولیکهای جهان، سالی مقدس است.

صبح روز سه شنبه پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیکهای جهان درِ برنزی کلیسای سن پیتر شهر رم را گشود و به این ترتیب آغاز جشنهای سال ژوبیلۀ مسیحی با موضوع «رحمت» را اعلام کرد. پاپ فرانچسکو در مراسم روز سه شنبه گفت: «گذر از این درِ مقدس، ما را مجبور می کند تا مانند سامریِ نیکوکار، مهربان و بخشنده باشیم.»

در این مراسم در کنار پاپ فرانچسکو، بندیکت شانزدهم، رهبر پیشین کاتولیکهای جهان نیز حضور داشت. این اولین بار در تاریخ بود که دو پیشوای فعلی و سابق کلیسای کاتولیک همزمان برای اعلام آغاز سالی مقدس در کنار یکدیگر حضور داشتند.

سال مقدس مسیحی از ۸ دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شده و تا ۲۰ نوامبر سال ۲۰۱۶ ادامه خواهد داشت.

پیش از این سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان سالی مقدس اعلام شده بود. معمولا این مراسم هر ۲۵ سال یکبار برگزار می شود اما پاپ فرانچسکو تصمیم گرفت سال ۲۰۱۶ میلادی را نیز استثنائا سالی مقدس اعلام کند چراکه قصد داشت طی این سال، بیش از همیشه بر موضوع «رحمت» تاکید شود. او در سخنانش نیز بر این موضوع تاکید کرد که توجه به «رحمت» باید باعث شود که کلیساها در سرتاسر جهان به موضوعات مختلف نگاهی جامع تر و فراگیرتر داشته باشند.

در مراسم روز سه شنبه حدود ۷۰ هزار نفر، از مردم عادی گرفته تا مقامات دولتی یا مذهبی شرکت داشتند. این مراسم تحت تدابیر شدید امنیتی اجرا شد.

این بیست و نهمین سال مقدس، طی هفتصد سال اخیر و آغاز سنت نام گذاری چنین سالی توسط کلیسای کاتولیک است.