گروههای مخالف بشار اسد در ریاض گردهم آمدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گروههای مخالف بشار اسد در ریاض گردهم آمدند

بخشی از گروههای مخالف بشار اسد از روز سه شنبه به مدت دو روز در ریاض، پایتخت عربستان گردهم آمدند تا در مورد سرفصل های گفت و گو با دولت سوریه مذاکره کنند. این نشست طی روزهای هشتم تا دهم دسامبر و با حضور گروههای مسلحی مانند احرار الشام، جیش الاسلام و ارتش آزاد سوریه برگزار می شود.

همزمان با این خبر، فرماندار حمص نیز با اشاره به آغاز خروج گروههای مسلح از این استان، از شرایط پیش آمده برای این گفت و گوها استقبال کرد و گفت: «فضای بین المللی به آغاز گفت و گوها به منظور آشتی منجر شده است. این مساله به اجرای توافقات صورت گرفته نیز کمک می کند.»

طبق توافق میان دولت سوریه و گروههای مسلح در حمص قرار است این گروهها به زودی از این استان خارج شوند. به این ترتیب کنترل کامل این منطقه در اختیار ارتش سوریه خواهد بود و امکان اعزام کمک های انساندوستانه و مواد غذایی به این شهر فراهم می شود.

این نخستین توافق میان دولت سوریه و گروههای مسلح مخالف بشار اسد در این کشور پس از نشست وین است که روز چهاردهم نوامبر برگزار شده بود. نشست بعدی وین قرار است تا پایان دسامبر ۲۰۱۵ در این شهر برگزار شود اما هنوز روز دقیق آن مشخص نشده است.

به موازات نشست گروههای مسلح ضد دولتی سوریه در ریاض، منابع کرد سوریه نیز از برگزاری یک نشست با حضور روسای قبایل عرب و رهبران مذهبی در این کشور برای بحث و گفت و گو در مورد آیندۀ سوریه خبر دادند.

در حالیکه اقدامات دیپلماتیک برای حل بحران در سوریه و آغاز مذاکرات میان مخالفان و دولت آغاز شده است، روز یکشنبه شهرهایی مانند دیرالزور، دمشق و حلب هدف بمباران قرار گرفتند. به نوشتۀ خبرگزاری رویترز این شهرها توسط جنگنده های روسی بمباران شده اند.