Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

خطر داعش برای ایران چقدر جدی است؟

خطر داعش برای ایران چقدر جدی است؟
Copyright 
نگارش از Hossein Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

پلیس فتای ایران (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات)، گفته است ۵۳ نفر از گردانندگان سایت‌های حامی داعش دستگیر شده‌اند که غالباً در حاشیه مرز و یا در استان‌های مرزی قرار دارند.
کمال هادیانفر، رئیس پلیس فتا همچنین اظهار داشته که ظرف یکسال و هشت ماه گذشته تاکنون ۲۸۵ سایت حامی داعش شناسایی شده که ۱۸۰ مورد آن مربوط به خارج از کشور است.

اما پرسش این است که تهدید داعش برای ایران چقدر جدی است؟

در برنامه «همراه با یورونیوز» روز سه‌شنبه ۱۷ آذرماه ۱۳۹۴ نظرات و پرسش‌های شما مخاطبان عزیز یورونیوز را با مهمان برنامه دکتر مهرداد خوانساری کارشناس مسائل خاورمیانه درمیان گذاشتیم.

دکتر مهرداد خوانساری در گفت و گو با یورونیوز در این زمینه گفت: «داعش برای ایران یک خطر جدی است. اینکه تا چه اندازه موفق شوند به تهدیدات خود عمل کنند موضوع دیگری است. مقام های ایران بسیار هوشیار هستند چراکه عملکرد داعش را در سایر نقاط دنیا دیده اند.»
وی با اشاره به اینکه بزرگترین دشمن داعش، شیعیان جهان هستند تصریح کرد: «ایران به عنوان بزرگترین کشور شیعه جهان و حامی نخست شیعیان منطقه در لیست هدف های اصلی داعش است.»

وی به موفقیت داعش در یکسال اخیر اشاره کرد و گفت: «موفقیت داعش در یک سال گذشته بیشتر موفقیتی بوده که در اینترنت و فضای اینترنت داشته است. چه از نظر جذب نیرو و چه از نظر خط دادن به افرادی که این گروه را در سراسر دنیا قبول دارند.»

وی با ارتباط دادن این موضوع به ایران گفت: «دلیل ندارد که ما فکر کنیم چنین برنامه هایی در ایران دنبال نمی شود و نیروهایی از داعش در ایران نیستند که بخواهند از این گروه حمایت کنند.»

وی افزود: «داعش اصولا در خاورمیانه برای تمامیت ارضی تمام کشورها خطرناک است. همچنین برای گروه های مذهبی و اقلیت های مذهبی هم به عنوان خطر شناخته می شود.»
به گفته این کارشناس ساکن بریتانیا، داعش بسیار منظم تر و با برنامه تر از القاعده و سایر گروه های تروریستی عمل کرده است و خطر آن جدی است.

آقای خوانساری افزود: «داعش به دنبال نفوذ قدرتش به صورت عملی است بنابراین یک خطر جدی برای ایران است.»
وی با اشاره به برخی از نظرات مخاطبان یورونیوز که گفته بودند حکومت ایران با بهانه داعش می خواهد مخالفان خود را ساکت کند، گفت: «خطر داعش امروز یک خطر جدی است. خیلی جدی تر از این است که نظام جمهوری اسلامی مثلا با این بهانه بخواهد مخالفان خود را ساکت کند یا از میان بردارد.»

وی در عین حال گفت: «در ایران ممکن است نیروهایی تحت تاثیر تبلیغات داعش قرار گیرند درحالیکه باور به ایدئولوژی آنها نداشته باشند و تنها به خاطر امکاناتی که از این طریق برای آنها حاصل می شود مقاصد خود را پیش ببرند.»
وی افزود: «به طور مثال گروه هایی که با جمهوری اسلامی مبارزه می کنند، می توانند از طریق داعش مجهز شوند و علیه مردم جنایت کنند. دست کم گرفتن این ماجرا بسیار خطرناک است.»

این کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: «ایران با کشورهای سنی منطقه مشکلات اساسی دارد. خیلی از این کشورها که خودشان یکی از هدف های اصلی داعش هستند، به طور موضعی از تبلیغات داعش و کارهایی که داعش می کند به خاطر مشکلاتی که با ایران دارند ممکن است سواستفاده کنند.»

وی تاکید کرد که این نوع دیدگاه ها کوتاه نظرانه و کوتاه مدت است. آقای خوانساری تصریح کرد: «این کشورها به خاطر دشمنی با ایران ممکن است در این زمان به آن متوسل شوند.»

وی در عین حال به خطرات داعش برای این کشورها اشاره کرد و گفت: «نیروی جنگنده داعش در عراق و سوریه همان نیروهای حامی صدام حسین و افسران ارتش صدام حسین بودند که در دراز مدت نمی توانند هماهنگی با داعش و فلسفه فکری آنها داشته باشند اما در کوتاه مدت با یکدیگر همکاری می کنند.»

وی این نتیجه را گرفت که با جمع همه این موارد می توان گفت که خطر جدی متوجه ایران است. آقای خوانساری افزود: «اینکه مقام های ایران و مسئولان امنیتی به این موضوع توجه ویژه دارند از نظر من بسیار درست و مثبت است که باید تقویت شود و به دنبال حرف های حاشیه ای در این زمان نرویم.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا ائتلاف واحد در مبارزه با داعش شکل می گیرد گفت: «در آینده نزدیک نه. اما در میان مدت می توانیم در مسیر تازه ای قرار گیریم.»
وی افزود: «استراتژی واحد در این زمینه وجود ندارد. نه غربی ها می دانند چه کار می کنند و هدف چیست و نه نیروهای منطقه ای. دولت ایران و روسیه به دنبال تقویت بشار اسد بودند و امروز تقریبا همه به جز عربستان سعودی و متحدانش به این نتیجه رسیدند که کنار گذاشتن اسد در این زمان شاید بهترین راه حل نباشد.»

این کارشناس مسائل خاورمیانه به نشست وین هم اشاره کرد و گفت: «برای همین در وین صحبت از یک دوران انتقال می شود و می گویند تا آن زمان موضوع کنار گذاشتن اسد باید فراموش شود. این یک نوع پیروزی برای مواضعی است که دولت ایران و روسیه گرفته بودند.»

وی تاکید کرد: «داعش بدون حضور نیروی زمینی از بین نمی رود. این جا واضح است که هیچ کشور غربی بعد از تجربه ده – پانزده سال گذشته آمادگی پیاده کردن سرباز در این منطقه را ندارد. بنابراین مسئولیت این موضوع بر گردن کشورهای منطقه ای می افتد.»

وی با اشاره به اینکه اگر کشورهای منطقه روند فعلی خود را ادامه دهند داعش می تواند تا ده سال دیگر هم سر کار باقی بماند. بنابراین عربستان به جای دشمنی با ایران باید به دنبال برطرف کردن مشکلات با ایران باشد. وی تاکید کرد: «همکاری بین عربستان و ایران می تواند زمینه از بین بردن داعش را تسریع کند و با کمک های کشورهای غربی وضع فعلی را به راه دیگری ببرد.»
آقای خوانساری افزود: «حل مشکل به دست کشورهای منطقه ای است. هیچ چیزی بدون مداخله ایران نمی تواند حل شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن ۳ عضو سپاه پاسداران در درگیری با یک گروه مرتبط با داعش در غرب ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه: ایران بر ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود افزوده است

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟