Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گاوزن درآثارش پلی میان طراحی و مجسمه زده است

گاوزن درآثارش پلی میان طراحی و مجسمه زده است
Copyright 
نگارش از Maryam Amoosa
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

این روزها گالری «زیرزمین دستان+۲» میزبان نمایشگاه طراحی های «فرهاد گاوزن است»؛ نمایشگاهی که تا ۲۸ آذرماه ادامه خواهد داشت، اما درشب نخست تمام آثاراین نمایشگاه به فروش رفت.

«فرهاد گاوزن» برخلاف بسیاری ازهنرمندان ایرانی که توجه چندانی به طراحی به صورت مستقل ندارند، تمام تمرکزش را روی طراحی و چیدمان گذاشته است و با نگاه خاصی که به طراحی دارد توانسته نه تنها درایران، بلکه درعرصه بین المللی نیز حرف هایی برای گفتن داشته باشد. برپایی نمایشگاه اش دربخش نمایشگاه گردانی شده دومین دوره نمایشگاه سالانه «start art fair» گالری ساعتچی که با عنوان «این جا فرداست» و اقبالی که ازآثارش دراین نمایشگاه شد دلیلی بر این ادعاست. او تنها هنرمند ایرانی بود که به دعوت نمایشگاه گردان این نمایشگاه آثارش از سوی گالری زیرزمین دستان به این نمایشگاه مهم راه یافت.

گالری ساعتچی لندن یکی از گالری‌های هنری لندن است که در۱۹۸۵ توسط چارلز ساعتچی بنیان گذاشته شد. شهرت این گالری به‌ واسطهٔ نمایش آثار بحث‌ برانگیزی از هنر معاصر است که توسط هنرمندانی نسبتاً ناشناخته خلق شده‌اند. هنرمندانی که بعدها به شهرت جهانی دست یافته اند.
گاوزن پس ازاقبالی که درماه های اخیربرای هنرایران درعرصه بین المللی به ارمغان آورد؛ پس از چهار سال مجموعه ای از طراحی هایش را که در دو سال اخیر خلق کرده در گالری «زیرزمین دستان+۲» به نمایش گذاشت.

Farhad-Gawzen3

او دراین نمایشگاه ۱۷ طراحی را که با تکنیک جوهر روی مقوا خلق کرده به نمایش گذاشت. ابعاد طراحی های این هنرمند متفاوت است. او کوچکترین طراحی اش را بر روی مقوا A4 و بزرگترین اثرش را بر روی مقوای به طول ۱۰ متر کشیده است.
گاوزن معتقد است؛ طراحی به دلیل این که نمایه‌ای از یک واقیعت را به نمایش می‌گذارد، خیلی بهترمی‌تواند با مخاطب ارتباط برقرارکند و تاثیرگذار‌ترباشد.

او با توجه به تمرکزی که برای روی طراحی گذاشته است، برای درگیرکردن مخاطب با طراحی بخشی از تمرکز خود را بر روی ابعاد آثارش و شیوه نمایش آن ها که جنبه چیدمانی به خود می گیرد، گذاشته است و درنمایشگاه هایی که پیش از این از او برپا شد تعدادی از طراحی هایش را از سقف آویزان کرد.
فرهاد گاوزن دراین نمایشگاه برای این که مخاطب بهتر بتواند با آثارش ارتباط برقرار کند، این اثر ۱۰ متری را که بر روی مقوا خلق شده را به صورت موج دارکه بخشی بر روی دیوار نصب شده و بخش هایی از کار رها شده بودند، به نمایش گذاشت.
شیوه ارائه طراحی های بزرگش به صورت چیدمان، موجب شده برخی از منتقدان به این باور برسند که او ازاین راه با آثارش میان طراحی و مجسمه پیوندی برقرار کرده است.

_MG_9141

طراحی ۱۰ متری که گاوزن در گالری «زیرزمین دستان +۲» به نمایش گذاشت؛ درواقع زوج طراحی است که در گالری ساعتچی لندن به نمایش گذاشته شد. تاکنون صحبت هایی مبنی بر خرید زوج این طراحی از سوی موزه بریتانیا شده است.

گاوزن با این که اطلاعات گسترده ای در حوزه هنرانتزاعی و نقاشی فیگوراتیو دارد، در مجموعه طراحی هایش تلاش کرده با بهره گیری از خط و عناصر اولیه طراحی آثارش را خلق کند و به مرور بخش عمده تمرکزش را بر روی ابعاد کارهایش که عمدا بزرگ هستند، بگذارد.
یکی دیگر از ویژگی های آثار فرهاد گاوزن تحریم خود خواسته رنگ است. درآثار او تنها شاهد رنگ سیاه هستیم و رنگ سفید نیز به واسطه فضاهایی که گاوزن درآثارش می سازد و تکرار می کند ، معنای جدیدی به اثر می بخشند.

طراحی های گاوزن به نوعی مخاطب را به یاد سیاه مشق هایی که خوشنویسان ایرانی می نوشتند، می اندازد. او با تکرار خط ها و فرم هایش در واقع بافت هایی را می سازد که گاه ازنگاه مخاطب به بافت ها و حتی اندام های درونی انسان شباهت دارند.
این هنرمند همچنین دراین نمایشگاه تعدادی از پرتره هایی را که طراحی کرده بود، به نمایش گذاشت. پرتره هایی که در ادامه سایر طراحی هایش شکل گرفته اند و به جایی این که تصویری بیرونی از شخصیتی که به تصویرکشیده به مخاطب ارائه کند در واقع دنیای ذهنی او را به نمایش می گذارد.

همچنین دراین نمایشگاه یک ویدئو سه دقیقه ساخته علی زنجانی به نمایش گذاشته شد که در این ویدئو بخش هایی از مراحل خلق طراحی ۱۰ متری گاوزن به نمایش گذاشته شد.

گاوزن برخلاف برخی از هنرمندان که بی اعتنا به انسان و مسائل پیرامونی او اقدام به خلق اثر هنری می کنند؛ سال هاست که انسان را محور اصلی آثارش قرار داده و نسبت به تحولات سیاسی و اجتماعی با خلق اثر واکنش نشان می دهد و نمایشگاه های متعددی هم پیرامون موضوع صلح برپا کرده است. آخرین نمایشگاهی که او به همراه شاگردانش با موضوع صلح برپا کرد؛ «سبیل سرخ» نام داشت که سال ۱۳۹۲ در موزه صلح هلال احمر برپا شد.

_DSC3757

فرهاد گاوزن دراین نمایشگاه یک چیدمان که متشکل از تعدادی عکس بود را به نمایش گذاشت. عکس‌هایی که دراین چیدمان در معرض دید قرار گرفتند از اجرایی که پیش از این گاوزن درآتلیه‌اش با حضور کسانی که در این گالری رفت و آمد می‌کردند شکل گرفته شده بود.

دراین اجرا افراد بر روی زمین در حالت تیر خورده دراز می‌کشیدند و پس از آن اطراف آن‌ها دورگیری می‌شد و داخل خطوط تماما با رنگ سرخ پوشیده می‌شد، دراین اجرا آن قدر این حرکت تکرار شد که کف گالری گاو زن سرخ شده بود. ایده گاوزن تاکنون دربرزیل، پاریس و آمریکا توسط هنرمندان بومی این کشور‌ها اجرا شده است.
این اجرا دردنیای مجازی هم بازخورد بسیارخوبی داشت و ویدئو کوتاهی که از این اجرا تهیه شده بود، ۱۵۰۰ لایک خورد و بیش از ۵۰۰ بار به اشتراک گذاشته شد.

البته سال گذشته نیز دو طراحی شش متری و دو طراحی سه متری فرهاد گاوزن در آرت فر «د. دسان» پاریس در معرض دید علاقمندان قرار گرفت و آن جا نیز آثارش با اقبال روبرو شد.

فرهاد گاوزن متولد ۱۳۵۳ بابل و کارشناس ارشد نقاشی از دانشگاه هنراست. نخستین نمایشگاه او در سال ۱۳۷۷ در گالری سیحون برگزار شد. ازآن پس آثارش در نمایشگاه های متعددی در داخل و خارج از ایران به نمایش در آمدند. از فرهاد گاوزن چند جلد کتاب به چاپ رسیده که مهم ترین آن ها کتاب «انسان» است. آثار چاپ شده در این کتاب متشکل از نمونه‌هایی از جستجوهای نقاشانه او در لایه‌های مخفی انسان در قالب طراحی های ابعادی اوست.

گاوزن در سال ۱۳۸۳ خانه طراحی که محلی برای پیشبرد طراحی به عنوان یک مدیوم است ، تاسیس کرد. خانه طراحی طی یک دهه اخیر کوشیده با برگزاری نمایشگاه، ورکشاپ، هم اندیشی و نشست های تخصصی پیرامون طراحی، زمینه ای را ایجاد کند که در آن ذهنیت‌های گوناگون و حتی متضاد قادر به بیان و بازنمایی باشند تا از این طریق طراحی، فضایی را برای استقلال و گسترش خود به عنوان یک مدیوم به وجود آورد.

آگهی

با این که این روزها بخش عمده هنرمندان عرصه تجسمی تمرکز خود را برای خلق اثر معطوف به نوسانات بازار تجسمی و سفارشی که این بازار و حراجی ها می دهند معطوف کرده اند، اما گاوزن در شمار هنرمندانی قرار می گیرد که در خلوت خود به خلق اثر هنری می پردازد و تاکنون اجازه نداده تا آثارش رنگ و بوی سفارشی به خود گیرند.
نمایشگاه طراحی فرهاد گاوزن تا ۲۸ آذرماه در گالری «زیرزمین دستان+۲» واقع در خیابان فیاضی فرشته پلاک ۸۲ طبقه دوم برپاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتشار بیش از سه هزار و ۲۰۰ عکس دیده نشده از دوران قاجار توسط کاربری ناشناس از آرشیو «کاخ گلستان»

چالش پایگاه اجتماعی امامان جمعه در انتخابات؛ آیا امام جمعه یک جایگاه قانونی در شهرهای ایران است؟

این سه‌شنبه شب یا آن سه‌شنبه شب؟ چهارشنبه‌سوری امسال دقیقاً چه روزی است؟