Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«وجدان جهانی برای حافظت از جنگل های آمازون بیدار شود»

«وجدان جهانی برای حافظت از جنگل های آمازون بیدار شود»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تخریب جنگل های آمازون که به ریۀ تنفسی زمین مشهور است، یکی از معضلاتی است که فعالان حفاظت از محیط زیست دربارۀ خطر آن بارها هشدار داده اند. خبرنگار

آگهی

تخریب جنگل های آمازون که به ریۀ تنفسی زمین مشهور است، یکی از معضلاتی است که فعالان حفاظت از محیط زیست دربارۀ خطر آن بارها هشدار داده اند.

خبرنگار یورونیوز در حاشیۀ کنفرانس آب و هوا در پاریس با پاتریسیا گوآلینگا نمایندۀ کیچوآهای آمازون گفت و گو کرده است. وی با اشاره به اعتراض بومیان آمریکا به تخریب جنگل ها توسط شرکت های بزرگ نفتی می گوید: «ما تلاش می کنیم که مردم بومی این منطقه به عنوان یک بازیگر در مبارزه با گرمایش زمین به رسمیت شناخته شوند. ما برای دفاع از جنگل هایمان و علیه استخراج نفت در جنگل های مناطق استوایی مبارزه می کنیم. برخی از اهالی روستایی با ۱۲۰۰ سکنه که در جنگل های آمازون در اکوادور واقع شده است به بیست و یکمین کنفرانس آب و هوا آمده اند تا برای یافتن راه حلی به منظور حل این معضل که به اندازۀ گرمایش زمین مهم است، وجدان جهانی را بیدار کنند.»

استخراج نفت در منطقۀ استوایی آمازون و تخلیۀ ضایعات ناشی از آن در رودخانه ها، عامل اصلی آلوده شدن منابع آبی و خشک شدن بخش هایی از جنگل ها در آمریکای جنوبی شده است.

جنگل های استوایی واقعه در اکوادور بیش از هر منطقۀ دیگری از این امر آسیب دیده است. استخراج نفت در این منطقه توسط شرکت آمریکایی «تکزاکو» طی چندین سال موجب تخریب بخش های وسیعی از منابع طبیعی در این کشور شده و زندگی بومیانی را که در این جنگل ها زندگی می کنند در معرض نابودی قرار داده است.

این شرکت نفتی از سال ۱۹۶۷ در غرب جنگل های آمازون واقع در اکوادور مستقر شده و طی دهه های گذشته موجب شده تا بسیاری از ساکنان بومی این منطقه دست به کوچ اجباری بزنند. بومیان این منطقه از قدیمی ترین بومیان و نادرترین قبایلی هستند که هنوز به طبیعی ترین شکل ممکن و بدون ارتباط با دنیای صنعتی زندگی می کنند.

علاوه بر اکوادور، برزیل نیز با جنگل زدایی در مناطقی از جنگل های آمازون در این کشور روبروست. به گفتۀ مقامات این کشور، تنها طی سال گذشته، سرعت از بین رفتن جنگل های استوایی در این کشور ۱۶ درصد افزایش یافته است. بنا به گزارش ها، نزدیک به ۶۰۰۰ کیلومتر مربع از جنگل های آمازونی برزیل در سال گذشته از بین رفته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند

راستی‌آزمایی یک ادعا؛ آیا دانشجویان مدافع حقوق فلسطینی‌ها در پاریس سلام نازی دادند؟

تحصن حامیان فلسطین در دانشگاه علوم سیاسی پاریس؛ دانشجویان: فراخوان پلیس فرانسه عبور از خط قرمز است