Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان های بین المللی ترکیه و روسیه را به آرامش دعوت کردند

سازمان های بین المللی ترکیه و روسیه را به آرامش دعوت کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سرنگونی جنگندۀ روسی توسط نیروی هوایی ترکیه تنش جدیدی را در منطقه ایجاد کرده است. این تنش آنهم در زمانیکه کشورهای غربی تلاش می کنند در جنگ علیه داعش

آگهی

سرنگونی جنگندۀ روسی توسط نیروی هوایی ترکیه تنش جدیدی را در منطقه ایجاد کرده است. این تنش آنهم در زمانیکه کشورهای غربی تلاش می کنند در جنگ علیه داعش متحد شوند، به نگرانی ها دامن زده است.

دولت روسیه از این اقدام ترکیه بسیار خشمگین است و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از آن با عنوان «کاردی از پشت از سوی هم دستان تروریسم» نام برده است.

مقامات سازمان های بین المللی از جمله بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل از ترکیه و روسیه خواسته اند آرامش خود را حفظ کنند و از اقداماتی که بر این تنش بیافزاید، خودداری کنند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو نیز ضمن اعلام حمایت خود از ترکیه، دو طرف را به آرامش و ممانعت از تشدید این تنش فراخوانده است.

جینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در سخنانی ضمن ابراز همبستگی با ترکیه و تاکید بر حمایت از تمامیت ارضی متحدان ناتو گفت: «من در انتظار تماس بیشتر میان آنکارا و مسکو برای حل این بحران هستم و آنها را به آرامش و کاهش این تنش دعوت می کنم.»

دعوت مقامات نهادهای بین المللی به آرامش در حالیست که پس از انتشار اخبار مربوط به سقوط این جنگندۀ روسی، تعدادی از مردم در شهرهای آنکارا و مسکو در مقابل کنسولگری های دو کشور تجمع کردند و علیه یکدیگر شعار دادند.

اخباری که تاکنون منتشر شده از کشته شدن یکی از خلبان های روسی پس از پریدن با چتر نجات توسط گروههای مسلح ترکمن در خاک سوریه حکایت می کند. یکی از تفنگداران نیروی هوایی روسیه نیز که در جریان تلاش برای یافتن خلبانان روسی به محل سقوط این هواپیما رفته بود در نتیجۀ شلیک گلولۀ ضد تانک از سوی گروه مسلح ترکمن ضد کشته شده است.

روسیه در حمایت از دولت بشار اسد مواضع گروههای ترکمن در شمال سوریه را که مورد حمایت ترکیه قرار دارند، بارها بمباران کرده است.

مقامات روسیه می گویند زمان حضور جنگندۀ روسی در آسمان ترکیه تنها ۱۷ ثانیه بوده و پس از اصلاح مسیر خود و بازگشت به آسمان سوریه در شمال لاذقیه مورد حملۀ جنگنده های ترک قرار گرفته و در خاک سوریه سقوط کرده است.

یک مقام دولتی آمریکا نیز که نخواسته نامش فاش شود در گفت و گو با رویترز اعلام کرده است آمریکا اطمینان دارد که سوخوی روسیه در آسمان سوریه مورد حملۀ جنگنده های ترکیه قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: شرکای تروریست ها از پشت به ما خنجر زدند

ترکیه جنگنده روسیه را در مرز سوریه سرنگون کرد

روسیه تأیید کرد: جنگنده ساقط شده در مرز ترکیه با سوریه، روسی است