ترکیه جنگنده روسیه را در مرز سوریه سرنگون کرد

ترکیه جنگنده روسیه را در مرز سوریه سرنگون کرد
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ترکیه ساعت ۹:۲۰ صبح روز سه شنبه ۲۴ نوامبر، یک هواپیمای جنگی سوخوی روسیه را بر فراز مرز سوریه هدف گرفت و سرنگون کرد. به گزارش رسانه های ترکیه دو فروند

ترکیه ساعت ۹:۲۰ صبح روز سه شنبه ۲۴ نوامبر، یک هواپیمای جنگی سوخوی روسیه را بر فراز مرز سوریه هدف گرفت و سرنگون کرد.

آگهی

به گزارش رسانه های ترکیه دو فروند هواپیمای اف-۱۶ این کشور سوخوی روسیه را رهگیری و در آسمان هدف گرفته اند.

وزارت دفاع روسیه پیش تر اعلام کرده بود ممکن است جنگنده این کشور از سطح زمین هدف گرفته شده باشد.

ستاد مشرک ارتش ترکیه با انتشار تصویر صفحۀ رادار و مسیر حرکت جنگنده روسی (خط سرخ رنگ) ادعا کرد هواپیمای جنگی روسیه از نوع SU-۲۴ در طول ۵ دقیقه ۱۰ بار حریم هوایی ترکیه را نقض کرده و به ۱۰ بار هشدار بی اعتنایی کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با رد ادعای آنکارا گفت که جنگنده روسی هنگامی که هدف گرفته شد ۱ کیلومتر از مرز ترکیه فاصله داشته و در عمق ۴ کیلومتری خاک سوریه سقوط کرده است.

آقای پوتین همچنین می گوید جنگنده روسی در ارتفاع ۶ هزار متری و به هنگام عملیات در استان لاذقیه سوریه علیه «تروریست ها» که اغلب آنها از روسیه بوده اند، توسط یک موشک شلیک شده از هواپیمای اف-۱۶ ترکیه سرنگون شده است.

یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفته است نقض حریم هوایی ترکیه توسط جنگنده روسی «ثانیه هایی» بیش طول نکشیده است.

جنگنده روسیه در آن سوی منطقه «یایلاداغی» استان ختای ترکیه در نزدیکی روستای منطقه «باییربوجاق» واقع در شمال غرب سوریه و در نزدیکی مرز سقوط کرده است.

ترکمن های شورشی: خلبانان روس را به هنگام فرود با چتر نجات در آسمان کشتیم

هر دو خلبان سوخوی روسیه توانسته بودند به موقع با چتر نجات بیرون بپرند با این وجود گزارش های انتشار یافته از چگونگی سرنوشت آنان تا لحظه تکمیل این خبر در عصر روز سه شنبه ضد و نقیض بوده است.

ابتداء و بنا به گزارش رسانه های ترکیه و ادعای مخالفان مسلح سوریه گزارش شد که یکی از خلبانان در اختیار ترکمن های منطقه «عطیره» در «جبل الترکمان» سوریه است که از مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به شمار می روند و ترکیه حامی آنهاست.

ساعاتی پس از انتشار این خبر یکی از فرمانده هان ترکمن های مسلح گفت: «هر دو خلبان روس را به هنگام فرود با چتر نجات در آسمان هدف گرفته و به ضرب گلوله کشتیم.»

آگهی

منابع مستقل خبری و نیز آنکارا و مسکو هنوز در خصوص سرنوشت خلبانان روس اظهار نظر قطعی نکرده اند.

مخالفان مسلح سوریه همچنین با انتشار تصاویری ادعا کردند با استفاده از یک سلاح ضدتانک یک هلی کوپتر روسی را که در جستجو و نجات خلبانان روس مجبور به فرود بر روی یک بلندی شده بود هدف گرفته و منهدم کرده اند.

ترکمن های مسلح سوریه که مخالف حکومت مرکزی مستقر در دمشق هستند و حدود یک سال پس از شروع جنگ داخلی سوریه توسط ترکیه آموزش دیده اند، شمارشان به ۱۰ هزار نفر می رسد.

خشم پوتین: خسران امروز خنجرِ شرکای تروریست ها به روسیه از پشت است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که پس از سفر به ایران و دیدار با رهبر این کشور، با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در سوچی روسیه دیدار داشت در واکنش به سرنگون شدن سوخوی روسی، ترکیه را به «خنجر زدن از پشت» به روسیه متهم کرد.

آگهی

آقای پوتین گفت:«خسران امروز [سرنگونی هواپیمای روسی] به زخم خنجرِ شرکای تروریست ها به روسیه از پشت می ماند. ما با دقت تمام آنچه اتفاق افتاده را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد. حادثه تراژیک امروز بر روابط روسیه و ترکیه پیامدهای جدی بر جای خواهد گذاشت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه تأیید کرد: جنگنده ساقط شده در مرز ترکیه با سوریه، روسی است

پنج پرسش در مورد حملات هوایی روسیه در سوریه

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا