پایان عملیات ویژه پلیس فرانسه در سن دونی در شمال پاریس؛ دو مهاجم کشته و هفت مظنون بازداشت شدند

پایان عملیات ویژه پلیس فرانسه در سن دونی در شمال پاریس؛ دو مهاجم کشته و هفت مظنون بازداشت شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نیروهای ویژه پلیس فرانسه در عملیاتی که در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه آغاز شد به آپارتمانی در منطقه «سن دونی» در شمال شهر پاریس که تصور می شود محل

آگهی

نیروهای ویژه پلیس فرانسه در عملیاتی که در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه آغاز شد به آپارتمانی در منطقه «سن دونی» در شمال شهر پاریس که تصور می شود محل اختفای عبدالحمید اباعود، طراح اصلی حملات شامگاه جمعه ۱۳ نوامبر است، یورش بردند.

عملیات روز چهارشنبه پنج روز پس از ان انجام شد که عبدالحمید اباعود و همدستانش در جریان حملاتی تروریستی ۱۲۹ نفر را در شهر پاریس کشته و بیش از سیصد نفر را نیز مجروح کردند.

احتمال داده می شد صلاح عبدالسلام، فردی که پلیس پیش از این حکم بازداشت بین المللی او را صادر کرده نیز در این آپارتمان باشد.

بنا به اعلام مقام های امنیتی، در جریان این عملیات دو نفر کشته و هفت تن نیز دستگیر شدند. دادستان پاریس در پایان عملیات تاکید کرد که یکی از مظنونان با شلیک پلیس از پای در آمده و فرد دوم نیز زنی از همدستان تروریستها بوده است که با انفجار انتحاری، خود را کشته است. بنا بر گزارش پلیس یکی از مظنونان از آپارتمان گریخته است.

- عملیات در حومه پاریس و در آپارتمانی واقع در منطقه «سن دنی» که حدود ۹ کیلومتری شهر پاریس و ۲ کیلومتری استادیوم فوتبال پاریس است، اجرا شد. در زمان آغاز عملیات، سربازان و هلیکوپترها به حالت اماده باش درامده بودند. اعتقاد بر این بود که دو تا چهار نفر در داخل اپارتمان هستند.

در عملیات پلیس فرانسه در سن دونی چه گذشت؟

- حدود ساعت ۴:۲۰ صبح : معاونت ضد تروریسم و واکنش سریع پلیس قضایی، شبیخونی را با هدف بازداشت اعضای یک آپارتمان در مرکز سن دونی واقع در منطقه سِن سَن دونی آغاز کرد. تیراندازی متقابل آغاز شد. ماموران به ویژه در جست و جوی یکی از مظنونان اصلی حمله جمعه شب به «استاد دو فرانس» بودند؛ ورزشگاهی که پیاده بیست دقیقه تا مخفیگاه تروریست فاصله داشت.

- ساعت ۴:۳۱ : ماموران امداد به یاری پلیس آمدند. محل اختفای تروریست ها، ساختمانی در تقاطع دو خیابان رپوبلیک (جمهوری) و کوربیون بود. یکی از ماموران به پلیس گفت دو تا چهار نفر در این خانه مخفی شده اند.

- ساعت ۵: تیراندازی بین دو طرف از سر گرفته می شود. محله کاملا در محاصره پلیس قرار گرفت. شهردار سن دونی که از ساعت ۴:۳۰ به محل رسیده، با رسانه ها در باره این حمله گفتگو کرد.

-ساعت ۵:۴۹: یک مقام آگاه خبر از زخمی شدن دو پلیس در جریان اجرای عملیات داد.

- ساعت ۶:۲۰: حرکت وسایل نقلیه عمومی در سن دونی متوقف شد.

- ساعت ۶:۵۳: یک منبع پلیس اعلام کرد هدف اصلی عملیات بامداد چهارشنبه، عبدالحمید اباعود، مغز متفکر حملات تروریستی جمعه شب پاریس بوده است.

-ساعت ۷:۰۳: یک منبع پلیس اعلام کرد دست کم یک نفر در آپارتمان محاصره شده کشته شده است.

ساعت ۷:۲۱: فرمانداری منطقه اعلام کرد تمام مدارس مرکز سن دونی، امروز چهارشنبه تعطیل هستند.

ساعت ۷:۳۰: ساعت پس از آغاز عملیات، چند انفجار قوی منطقه را لرزاند.

-ساعت ۷:۴۰: فرمانداری از مردم محل خواست در خانه های خود بمانند.

-ساعت ۷:۵۶: منابع پلیس اعلام کردند دو نفر از افراد تحت تعقیب، از جمله یک زن که خود را منفجر کرد، کشته شده شده اند. سه مامور پلیس هم مجروح شده اند.

- ساعت ۷:۵۸ : حدود ۵۰ نیروی ارتشی وارد سن دونی شدند.

آگهی

- ساعت ۸:۰۵: فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه به همراه نخست وزیر و وزیر کشور، در کاخ الیزه برای نظارت مستقیم بر عملیات تشکیل جلسه دادند.

- ساعت ۸:۲۶: یک مقام قضایی اعلام کرد سه نفر در جریان عملیات بازداشت شده اند.

- ساعت ۸:۳۰: چند واحد نظامی به همراه یک هلیکوپتر به عملیات ضد تروریستی سن دونی پیوستند.

- ساعت ۸:۵۵: دادستان پاریس اعلام کرد یک مهاجم زن انتحاری در زمان آغاز حمله، خود را منفجر کرده است.

- ساعت ۹:۱۷: دادستان پاریس اعلام کرد پنج نفر بازداشت شده اند. سه نفر آن ها در آپارتمان هدف پلیس بوده و دو نفر دیگر در نزدیکی محل عملیات حضور داشته اند.

آگهی

- ساعت ساعت ۱۰: همزمان با ادامه عملیات، اعضای هیات دولت به الیزه آمدند. جلسه هیات دولت تشکیل شد.

-ساعت ۱۱:۲۶: پلیس پایان عملیات را اعلام کرد. هفت تن بازداشت شده و دو نفر جان باختند. عملیات پاکسازی و تامین امنیت منطقه ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنان رییس جمهوری فرانسه پس از پایان عملیات «سن دونی»

عملیات پلیس پاریس علیه مظنونان به تروریسم در شمال پایتخت فرانسه

اظهارات وزیر کشور فرانسه و دادستان پاریس پس از عملیات «سن دونی»