مصاحبه یورونیوز با وزیر امور خارجه عربستان پس از نشست وین

مصاحبه یورونیوز با وزیر امور خارجه عربستان پس از نشست وین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از نشست وین درباره بحران سوریه، دالين حسن، خبرنگار یورونیوز نظر عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان را درباره نتایج بدست آمده این نشست جویا شده

آگهی

پس از نشست وین درباره بحران سوریه، دالين حسن، خبرنگار یورونیوز نظر عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان را درباره نتایج بدست آمده این نشست جویا شده است.

عادل الجبیر: ما تاکید کردیم که بشار اسد در آینده سیاسی سوریه نقشی ندارد و او باید در مقطعی از قدرت کناره گیری کند. ما همیشه این موضوع را یاد آوری کردیم و نظرمان تغییر نکرده است. ما همچنین بر عدم مداخله نیروهای خارجی پافشاری کردیم. برای مثال اعتقاد داریم که نیروهای ایرانی، نیروهای اشغالگر در سوریه هستند. این غیر قابل پذیرش است. ما موضع خودمان را بار دیگر در طی نشست تکرار کردیم. در جلسه امروز همه بر سر حفظ تمامیت ارضی و آینده دموکراتیک سوریه که در آن حقوق همه شهروندان و اقلیت ها رعایت شود توافق داشتند. همچنین همگی بر لزوم کمکهای بشر دوستانه به مردم سوریه هم صدا بودند.

درباره خروج نیروهای خارجی اختلاف نظر بزرگی وجود داشت و نتوانستیم برای آن راه حلی پیدا کنیم. ایران، روسیه و یک یا دو کشور دیگر دلیل این اختلاف نظر بودند. بیشتر کشورها موافق کناره گیری بشار اسد و خروج نیروهای خارجی بودند. آشکارا متعهد شدیم که از اپوزیسیون میانه روی سوری به هر روش ممکن حمایت کنیم. همچنین بصورت واضح بیان کردیم که راه حلی سیاسی در سریع ترین زمان ممکن را ترجیح می دهیم. در همین حال متعهد شدیم که از برادران و خواهران سوری خود با تمام قوا حمایت کنیم تا آنها بتوانند به یک پیروزی نظامی دست یابند.

درباره یمن به این نکته اشاره کردیم که جنگ در این کشور آخرین مراحل خود را سپری می کند. نمی توانم به شما بگویم که چند مدت طول خواهد کشید. ولی می توانم به شما بگویم نیروهای دولت قانونی اختیار بخش بزرگی از این کشور را در دست دارند. تنها برخی نواحی همچون پایتخت در اشغال هستند. روند پیشروی مثبت است.

حوثی ها و مردم یمن حق مشارکت در روند سیاسی این کشور را دارند. تنها نمی توانند وضعیت ممتازی دارا باشند. زیرا در غیر اینصورت بی عدالتی وجود خواهد داشت. دیگر آنکه آنها حق داشتن نیروی نظامی خارج از نهادهای تعریف شده دولتی را ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند

وزیر خارجه عربستان: در صورت حل مسئله فلسطین ممکن است اسرائیل را به رسمیت بشناسیم

دیده‌بان حقوق بشر: صدور حکم اعدام برای توئیت‎‌های انتقادی یعنی سرکوب در عربستان به سطح هولناکی رسیده