طرح بازسازی حلب برای روزهای پس از جنگ در سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
طرح بازسازی حلب برای روزهای پس از جنگ در سوریه

نزدیک به پنج سال جنگ داخلی در سوریه، شهرهای این کشور را ویران کرده است. شهر حلب یکی از این شهرهاست که کاملا تخریب شده و برای بازسازی آن به میلیاردها دلار بودجه نیاز است.

به گزارش منابع آلمانی، بیشتر پناهجویان سوری تمایل دارند پس از خاتمۀ جنگ داخلی به این کشور برگردند اما تا زمانیکه ویرانی ها بازسازی نشده، این امکان نیز وجود نخواهد داشت.

یک تیم هشت نفره از مهندسان دانشگاه بوداپست طرحی را به راه انداخته اند و قصد بازسازی شهر حلب را دارند. این گروه سایتی را به همین منظور به راه انداخته اند تا علاوه بر جمع آوری کمک های مالی، از طرح های پیشنهادی به این منظور استفاده کنند. دو نفر از اعضای این تیم از اتباع سوریه و اهل حلب هستند. تعداد زیادی از اساتید، دانشجویان و محققان در کشورهای مختلف نیز با این پروژه همکاری می کنند.

آلهاکام شعر، یکی از محققان تیم دانشگاه مرکزی اروپا در مورد این طرح می گوید: «طرح بازسازی حلب اکنون با مشارکت و تعهد اهالی حلب پیش می رود و ما هم به روی همین بخش متمرکز شده ایم. خیلی ها هستند که نظرات خوبی داده اند و دلشان می خواهد به آنجا برگردند و ما هم به این امیدواریم.»

در آخرین سرشماری در سوریه، جمعیت استان حلب دو میلیون و 132 هزار نفر ثبت شده بود.

طی نزدیک به پنج سال جنگ داخلی در این کشور، بیش از 250 هزار نفر جان خود را از دست داده اند. میلیون ها نفر از شهروندان سوری نیز مجبور به مهاجرت شده اند که همین امر، کشورهای اروپایی را با بحران خیل عظیم مهاجران روبرو کرده است.