اسلوونی مرز خود را به روی مهاجران منتظر باز کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اسلوونی مرز خود را به روی مهاجران منتظر باز کرد

بامداد سه شنبه، اسلوونی مرز خود با کرواسی را برای دقایقی باز کرد تا اکثر پنج هزار مهاجری که پشت مرزها منتظر بودند، بتوانند وارد این کشور بشوند.

اسلوونی پیش تر گفته بود که نمی تواند پذیرای بیش از ۲۵۰۰ مهاجر باشد.

در هفته های اخیر صدها هزار نفر از مهاجران که اغلب آنها اهل سوریه و افغانستان هستند، به امید رسیدن به کشورهای اروپای غربی و اروپای شمالی و بخصوص آلمان و لهستان راهی کشورهای منطقه بالکان شده اند.

میرو کرار، نخست وزیر اسلوونی گفت: «ورود شمار بالای مهاجران در سه روز گذشته از همه جهت فراتر از توانایی های ما برای مدیریت اوضاع بوده است. بیش از هشت هزار نفر وارد کشور ما شدند، اما فقط دو هزار نفر از آنها راه اتریش را در پیش گرفتند. این در حالی است که مقامهای اتریش گفته اند که سیاست آنها مبنی بر پذیرش پناهجویان تغییر نکرده است.»

اغلب مهاجرانی که یک روز را در وضعیت بد جوی در مرز گذراندند، از صربستان وارد کرواسی شده بودند. کرواسی هم مرز خود با صربستان را باز کرده است تا مهاجران وارد کرواسی بشوند.

مسیر مورد علاقه مهاجران بری رسیدن به اروپای غربی، کشور مجارستان بود. اما مجارستان مرزهای خود را به روی مهاجران بست و آنها ناگزیر مسیر کرواسی و اسلوونی را در پیش گرفتند که مسیر پردردسرتری است.