معطلی چندین هزار پناهجو در مرز صربستان و کرواسی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
معطلی چندین هزار پناهجو در مرز صربستان و کرواسی

چندین هزار پناهجو در مرز بین صربستان و کرواسی در انتظار مجوز مقامات کروات برای ادامه مسیر هستند.

اغلب آنها در هوای سرد و بارانی یکی دو روز گذشته مشکلات زیادی را تجربه کرده اند و ناکافی بودن تعداد پتو و بارانی های توزیعی، بارها آنها را تا مرز درگیریهای فیزیکی شدید پیش برده است.

یکی از پناهجویان درباره علت معطلی خود می گوید: «آنها می گویند که اتوبوس ها جا ندارند ولی فکر می کنم دروغ می گویند. نمی دانم چرا کرواسی مرزهایش را بسته است.»

پناهجوی دیگری ادامه می دهد: «فقط کرواسی این کار را می کند. در تمام کشورهایی که گذشتیم وضعیت خوب بود ولی اینجا نمی گذارند از مرز رد شویم. الآن چهار روز است که با بچه هایمان اینجا معطل شده ایم.»

سازمان ملل نسبت به کمبود کمک های بشردوستانه در این منطقه هشدار داده و سعی دارد با توزیع مواد غذایی و لباسهای بارانی از عمیق تر شدن فاجعه انسانی جلوگیری کند.

ایرودا اصغروف، یکی از کارکنان دفتر کمیساریای عالی امور پناهندگان در این مورد بیشتر توضیح می دهد: «بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ اینجا گرفتار شده اند و همانطور که مشاهده می کنید یک بحران جدی انسانی در حال روی دادن است. اگر میان جمعیت بروید با زن ها، کودکان و افراد معلول بسیاری روبرو خواهید شد. همه اینجا گرفتار شده اند و کرواسی هم فعلا مرز خود را بسته است.»

این درحالیست که ظرفیت اردوگاههای موقتی اسکان پناهجویان در خاک کرواسی پر شده و اسلوونی هم تصمیم گرفته روزانه فقط به حداکثر ۲۵۰۰ پناهجو اجازه ورود (و گذر به اتریش) بدهد، آنهم پناهجویانی که با اتوبوس یا قطار به مرز می رسند، نه آنهایی که با پای پیاده درصدد عبور از مرز هستند.

با این حال، وزارت کشور اسلوونی اعلام کرده علیرغم کاهش پذیرش پناهجو توسط کشورهای اتریش و آلمان، تنها در روز دوشنبه پذیرای حدود شش هزار پناهجو بوده است.