خوانندۀ رپ آنگولایی رئیس جمهور را مسئول مرگ احتمالی خود معرفی کرد

خوانندۀ رپ آنگولایی رئیس جمهور را مسئول مرگ احتمالی خود معرفی کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

لوآتی بیرائو، خوانندۀ رپ آنگولایی که در جریان یک راهپیمایی علیه رئیس جمهوری این کشور دستگیر شده بود، به علت وخامت شرایط جسمانی به بیمارستان منتقل شده

آگهی

لوآتی بیرائو، خوانندۀ رپ آنگولایی که در جریان یک راهپیمایی علیه رئیس جمهوری این کشور دستگیر شده بود، به علت وخامت شرایط جسمانی به بیمارستان منتقل شده است. وی پیش از آن، در درمانگاه زندان بستری بود.

این خوانندۀ رپ که در اعتراض به بازداشت غیرقانونی خود از روز بیست و یکم سپتامبر دست به اعتصاب غذا زده، در نامه ای اعلام کرده است در صورت مرگ، ژوزه ادواردو دوشانتوش، رئیس جمهوری این کشور مسئول مرگ وی خواهد بود.

لوآتی بیرائو که ۳۳ سال دارد و مهندس انفورماتیک نیز هست، یکی از اعضای جنبش اعتراضی علیه رئیس جمهوری آنگولاست که از ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شده است. ژوزه ادواردو دوشانتوش از سال ۱۹۷۹ رئیس جمهوری این کشور است و حاضر به ترک قدرت نیست.

این خوانندۀ رپ در روز بیستم ژوئن به همراه ۱۴ نفر دیگر از جوانان معترض به وضعیت سیاسی و اقتصادی آنگولا در لوآنا، پایتخت آنگولا دستگیر شد.

در اعتراض به بازداشت این افراد که بیشتر آنها در کشورهای اروپایی تحصیل کرده اند، چندین راهپیمایی در شهرهای مختلف از جمله لیسبون برگزار شده است. مدیر بخش آفریقای سازمان عفو بین الملل نیز در گفتگویی با خبرگزاری فرانسه با بیان اینکه این افراد مرتکب هیچ جنایتی نشده و تنها با خاطر وجدان بیدارشان زندانی شده اند، خواستار آزادی آنها شده است.

نلسون دیبانگو، یکی دیگر از زندانیان بازداشت شده نیز از روز نهم اکتبر در اعتراض به بازداشت غیرقانونی خود دست به اعتصاب زده است.

بر اساس قوانین قضایی آنگولا، بازداشت موقت یک فرد تا پیش از محاکمۀ وی نباید بیش از ۹۰ روز به طول بیانجامد. این افراد تاکنون بدون هیچ محاکمه ای در زندان به سر می برند و روز شانزدهم سپتامبر و پس از گذشت قریب به چهار ماه از دستگیری، تفهیم اتهام شده اند.

وزرات کشور آنگولا این افراد را به تلاش برای شورش و سرنگونی رئیس جمهور متهم کرده است.

آنگولا دومین کشور تولید کنندۀ نفت در آفریقاست اما علیرغم درآمد سرشار از فروش نفت، از چندماه پیش به اینسو افزایش سرسام آور گرانی موجب شده که شرایط زندگی عمومی برای طبقات متوسط رو به وخامت بگذارد. بخش قابل توجهی از مردم در این کشور با درآمد روزانه کمتر از دو دلار زندگی می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: اسرائیل مانع انتقال کمک‌های غذایی به غزه می‌شود

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت جاوید رحمان را تمدید کرد

اعدام ۸۵۳ نفر در سال ۲۰۲۳؛ عفو بین‌الملل: چوبه دار ابزار حکومت ایران برای سرکوب و ارعاب است