نخست وزیر اسلوونی خواستار آمادگی ارتش در برابر موج ورود پناهجویان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مهران احمدی
نخست وزیر اسلوونی خواستار آمادگی ارتش در برابر موج ورود پناهجویان شد

میرو سرار، نخست وزیر اسلوونی روز شنبه خواستار آمادگی ارتش این کشور برای سازماندهی روند عبور پناهجویان از اسلوونی شد. در پی بسته شدن مرز مجارستان با کرواسی، بسیاری از پناهجویان برای رسیدن به اروپای مرکزی به ناچار روانه مرز اسلوونی شده اند.

صدها تن از این پناهجویان شنبه شب با قطار از کرواسی وارد اسلوونی شدند. این پناهجویان در حالی که پلیس اسلوونی بشدت اوضاع را تحت نظر داشت به چندین اردوگاه مختلف در منطقه مرزی بین اسلوونی و کرواسی انتقال یافتند.

رانکو استوجیچ، وزیر کشور کرواسی در مورد پیامدهای بسته شدن احتمالی مرزهای آلمان گفت: «احتمال اثر دومینو [کشیده شدن این بحران به سایر کشورها] وجود دارد و در آن صورت منجر به مشکلات زیادی برای تمام کشورها خواهد شد و نمی خواهم پیش بینی کنم در آن شرایط چه رخ خواهد داد زیرا این نظام سازمان یافته پذیرش پناهجویان که با ثبت نام، کنترل امنیتی و پزشکی همراه است شرایط امنیتی بهتری را فراهم می کند.»

موج ورود پناهجویان به اسلوونی پس از آن رخ می دهد که مجارستان شنبه شب مرز خود با کرواسی را برای جلوگیری از ورود پناهجویان مسدود کرد. این در حالی است که سازمانها و نهادهای کمک رسانی به پناهجویان از سرگردان شدن آنها در کشورهای منطقه بالکان همزمان با فرا رسیدن فصل سرما و شرایط بد جوی ابراز نگرانی کرده اند.