خانواده های قربانیان هواپیمای مالزیایی ساقط شده در اوکراین خواهان مجازات عاملان آن هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خانواده های قربانیان هواپیمای مالزیایی ساقط شده در اوکراین خواهان مجازات عاملان آن هستند

پس از انتشار گزارش تحقیقات بین المللی صورت گرفته توسط هلند، درباره پروازMH17 که علت سقوط این هواپیمای مسافربری را یک موشک زمین به هوای ساخت روسیه، موسوم به “بوک” می داند، خانواده های قربانیان این حادثه که غالبا هلندی هستند، خواهان انجام اقداماتی علیه عاملان آن شدند.

یکی از آنها می گوید: “اگر کسانی چنین حمله ای را انجام داده باشند باید مجازات شوند تا دیگر چنین حادثه ای رخ ندهد. ما نمی دانیم که آیا آنها تا آخرین مرحله پیش خواهند رفت یا نه؟ امیدواریم. ولی نمی دانیم آیا موفق خواهند شد یا نه؟”

یکی دیگر از اقوام این قربانیان با بیان این که این هواپیما بدلیل شرایط بد آب و هوایی تغییر مسیر داده می گوید: “اما آنها نمی بایست وارد فضای منطقه جنگی می شدند و این حادثه نمی بایست رخ می داد.”

جیمز هلی پرات، یکی از وکلای خانواده های قربانیان هم با اشاره به سانحه لاکربی، می گوید: “ده سال طول کشید تا دولت لیبی اقدامات لازم را برای خانواده های قربانیان این حادثه انجام دهد. اما خانواده های پرواز MH17 امیدوارند که اقدامات روسیه در این زمینه تا ده سال به درازا نکشد.”

تحلیلگران معتقدند که با توجه به اختلاف غرب و روسیه بر سر بحران اوکراین و سوریه، نتیجه این گزارش ممکن است باعث افزایش تنش میان دو طرف شود.