دادگاه عالی برزیل: دولت روسف قوانین مالی را نقض کرده است

دادگاه عالی برزیل: دولت روسف قوانین مالی را نقض کرده است
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دادگاه عالی فدرال برزیل، روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد دولت دیلما روسف، رئیس جمهوری با تخطی از مقررات حسابرسی و برداشت پول از بانک های دولتی،

آگهی

دادگاه عالی فدرال برزیل، روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد دولت دیلما روسف، رئیس جمهوری با تخطی از مقررات حسابرسی و برداشت پول از بانک های دولتی، قوانین مالی این کشور را نقض کرده است.

گزارش هشت تن از قضات این دادگاه اگرچه بطور رسمی هنوز اتهامی را به دولت دیلما روسف وارد نمی کند اما راه را بر اپوزیسیون برزیل برای به استیضاح کشیدن خانم روسف در سنای این کشور هموار می کند.

اگستو ناردش، یکی از اعضای دادگاه عالی فدرال برزیل گفت:«کشورها وقتی درمانده می شوند و به زانو در می آیند که نهادها از عمل به وظایفشان باز می مانند. ما به طور شفاف ماموریت کارشناسانه خود را برای آینده ای بهتر برای کشورمان به انجام رساندیم.»

گزارش دادگاه عالی فدرال برزیل تسلیم کنگره می شود و کنگره رای به تخطی یا عدم تخطی دولت از قوانین مالی و حسابرسی این کشور می دهد.

محبوبیت دیلما روسف رو به افول است و برزیلی های معترض دولت وی را به مدیریت بد اقتصادی، فساد مالی و صرف هزینه های گزاف برای برگزاری جام جهانی سال ۲۰۱۴ فوتبال در ریودوژانیرو متهم می کنند و خواهان کناره گیری وی از قدرت هستند.

ظاهراً تجارت و درآمد حاصل از “طلای سیاه” در بسیاری از کشورها کاملا “سفید” و شفاف و عاری از فساد و اتهامات مالی نبوده است. پتروبراس، شرکت نفت دولتی برزیل نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و در راس پرونده های فساد مالی قرار دارد و البته پای دولت و حزب خانم روسف نیز در میان است.

در همین خصوص برای ۹۷ نفر از جمله چهار مدیر سابق پتروبراس و خزانه دار حزب خانم روسف کیفرخواست صادر شده اما نام خانم روسف در بین این افراد نبوده است. دیلما روسف بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رئیس هیات مدیره پتروبراس بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس برزیل منزل مسکونی رئیس جمهوری سابق را به ظن جعل گواهی‌های واکسن کرونا تفتیش کرد

ماجرای بولسونارو و جواهرات اهدایی عربستان؛ رئیس جمهور پیشین برزیل هرگونه اقدام «غیرقانونی»را منکر شد

حامیان رئیس جمهوری برزیل: زندان عزم لولا را برای مبارزه با فقر تقویت کرد