دستگیری رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل به اتهام فساد مالی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دستگیری رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل به اتهام فساد مالی

جان اش، رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتهام فساد مالی دستگیر شده است. مقامات آمریکایی روز سه شنبه اعلام کردند او در ازای کمک به اجرای پروژه های ساختمانی، بیش از یک میلیون دلار رشوه دریافت کرده است.

پریت بهارارا دادستان فدرال منتهتن در نیویورک گفت: «این اتهامها تایید می کند که سرطان فساد و آفتی که دامن بسیاری از دولتهای محلی و ایالتی را آلوده کرده، اینک در سازمان ملل متحد نیز ریشه دوانده است. جان اش متهم به فساد است. رئیس شصت و هشتمین مجمع عمومی، خود و سازمان ملل را به ساعتهای رولکس، لباسهای گرانقیمت و زمین بسکتبال خصوصی فروخته و اعتبار این سازمان را خدشه دار کرده است.»

جان اش متهم است که بین سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ میلادی، از یک گروه پنج نفره که به نفع تعدادی از بازرگانان چینی فعالیت می کردند، بیش از یک میلیون و سیصد هزار دلار دریافت کرده است.

مورگن لایکِتوفت رئیس کنونی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در واکنش به این اتهامات می گوید: «اگر آنچه انتشار یافته ثابت شود، این ضربه ای سخت به اعتبار و یکپارچگی سازمان ملل متحد خواهد بود.»

تحقیقات در آمریکا درباره این ماجرا همچنان ادامه دارد. بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است از شنیدن این اتهامات بسیار آشفته و شگفت زده شده است.

جان اش تاکنون پرونده فساد مالی نداشته اما برای تقلب مالیاتی و درج میزان غیر واقعی درآمد در اظهارنامه مالیاتی اش تحت پیگرد قانونی بوده است.