اعتراض ترکیه به نقض حریم هوایی کشورش توسط جنگنده های روسیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتراض ترکیه به نقض حریم هوایی کشورش توسط جنگنده های روسیه

پس از شش روز، حملات جنگنده های روسیه در خاک سوریه ادامه دارد. مسکو همچنان تاکید می کند هدفش از این حملات، مبارزه علیه تروریسم است اما مقامات غربی همچنان نسبت به این ادعا تردید دارند.

روسیه روز دوشنبه اعلام کرد در این مدت مواضع تروریستها را در ۹ منطقه هدف قرار داده است اما به گفته سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، هدفهای روسها مناطقی در استانهای حمص، لاذقیه و ادلب بوده است یعنی نقاطی که نیروهای داعش حضور پررنگی ندارند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ضمن دفاع از این عملیات می گوید: «من درباره تمایل نخست وزیر عراق نسبت به کمکهای نیروی هوایی روسیه برای حمله به مواضع تروریستها در سرزمین عراق، شنیده ام. او این سخنان را در اولین روزهای آغاز عملیاتمان در سوریه و پس از آن بیان کرد که تاثیر بالای آنها را دید.»

حملات هوایی روسیه، ناخشنودی ترکیه را نیز به همراه داشته است. روز شنبه یکی از جنگنده های روس حریم هوایی ترکیه را نقض کرد، امری که منجر به احضار سفیر روسیه توسط مقامات ترکیه شد. مقامات آنکارا این اقدام را تجاوز روسیه به حریم هوایی ترکیه خواندند و در پاسخ، مقامات روس اعلام داشتند که این یک اشتباه بوده و دیگر تکرار نخواهد شد.