مردم پرتغال به سیاست های ریاضت اقتصادی تن داده اند

مردم پرتغال به سیاست های ریاضت اقتصادی تن داده اند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تحلیلی حزب سوسیال دموکراتیک پرتغال به رهبری پدرو پاسوش کوئیلو توانست در ائتلاف با حزب مردم بیشترین میزان آراء را در انتخابات پارلمانی این کشور

آگهی

گزارش تحلیلی

حزب سوسیال دموکراتیک پرتغال به رهبری پدرو پاسوش کوئیلو توانست در ائتلاف با حزب مردم بیشترین میزان آراء را در انتخابات پارلمانی این کشور کسب کند. بدین ترتیب نخست وزیر کنونی پرتغال نخستین رهبر اروپایی است که پس از سیاستهای ریاضتی توانسته زمام قدرت اجرایی را بی وقفه در اختیار داشته باشد. با اینحال نخست وزیر پرتغال مسئولیت دشواری در پارلمان این کشور خواهد داشت زیرا بسیاری از نمایندگان جناحهای چپ، مخالف سر سخت سیاستهای ریاضت اقتصادی او در سالهای گذشته هستند.

نتیجه انتخابات روز یکشنبه پرتغال در حالی به نفع حزب حاکم رقم خورد که آنتونیو کوستا، رهبر حزب رقیب سوسیالیست در نظر سنجی ها پیشتاز انتخابات بود. ولی در پای صندوقهای رای، وعده های آقای کوستا مبنی بر کاهش سیاستهای ریاضتی نتوانست خاطره گذشته یک دولت سوسیالیستی را از اذهان بزداید. برخی از ناظران سیاسی بر این باورند که بحران مالی پرتغال با دولت سوسیالیستی خوزه سوکراتس آغاز شد. گرچه که در جناح راست نیز ریزش رای دهندگان چشم گیر بود. در پی ائتلاف میان حزب سوسیال دموکراتیک و حزب مردم در انتخابات پارلمانی، حزب حاکم یک سوم از آراء خود را به نسبت سال ۲۰۱۱ از دست داد. از سوی دیگر، نزدیک به ۴۰ درصد مردم در انتخابات شرکت نکردند. با اینحال به نظر می رسد که اکثریت مردم پرتغال به سیاستهای ریاضت اقتصادی تن داده اند. در مقایسه با سال ۲۰۱۱ و هنگامیکه کشور در آستانه ورشکستگی و همراه با بحران اقتصادی بود، اکنون اقتصاد پرتغال توانسته رشد ۶ .۱ درصدی داشته باشد. از سوی دیگر، گرچه نرخ بیکاری به ۴ .۱۲ درصد کاهش یافته ولی ۳۰ درصد جوانان که اغلبشان تحصیلکرده هستند همچنان از بیکاری رنج می برند.

فیلیپه فرناندز که یک دانشجوی مدیریت است در اینباره گفت: «گمان می کنم برای کار بهتر باید به خارج بروم. از وقتی وارد دانشگاه شدم این حقیقت را پذیرفتم.»

نخستین آزمون برای دولت ائتلافی راست میانه تصویب بودجه سال ۲۰۱۶ در پارلمان این کشور خواهد بود، در حالی که اکثریت کرسی ها متعلق به احزاب جناح چپ هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنتونیو کوشتا، نخست وزیر پرتغال از سمت خود استعفا داد

پرتغال قانون اعطای تابعیت به نوادگان یهودیان سفاردی را لغو می‌کند

تغییرات اقلیمی و آتش‌سوزی‌های مرگبار؛ جوانان پرتغالی ۳۲ کشور عمدتا اروپایی را به دادگاه می‌کشانند