سیپراس و سیریزا در جستجوی اعتماد دوباره

سیپراس و سیریزا در جستجوی اعتماد دوباره
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی چهره ای که تا چهار سال پیش کاملاً ناشناخته بود به ناگاه و ظرف چند ماه شهرت یافت و با ایده هایش سیاست های معمول اتحادیه اروپا را به چالش

آگهی

گزارش تفصیلی

چهره ای که تا چهار سال پیش کاملاً ناشناخته بود به ناگاه و ظرف چند ماه شهرت یافت و با ایده هایش سیاست های معمول اتحادیه اروپا را به چالش کشید. آیا الکسیس سیپراس بار دیگر خواهد توانست اعتماد اکثر شهروندان یونان را جلب کند؟

حزب چپگرای سیریزا به رهبری سیپراس، با ارائه برنامه ای که اساساً بر محور سیاست های ضدریاضتی استوار بود، روز بیست و پنجم ژانویه پیروز انتخابات شد. سیپراس یک روز پس از پیروزی حزب اش به عنوان نخست وزیر جدید یونان سوگند یاد کرد. حزب سیریزا با کسب ۱۴۹ کرسی، دو کرسی برای رسیدن به اکثریت مطلق در پارلمان کم داشت. در نتیجه، سیپراس مجبور به تشکیل دولت ائتلافی شد و برای این کار حزب کوچک «یونانی های مستقل» را به عنوان شریک خود برگزید.

سیریزا در سال ۲۰۱۲ به عنوان مهمترین حزب اپوزیسیون در مقابل حزب حاکم «دموکراسی نوین» وارد پارلمان شد. نبرد سختی که سیریزا آغاز کرده بود در ژانویه سال ۲۰۱۵ نتیجه داد، و سیپراس با به دست گرفتن قدرت رودرروی وام دهندگان بین المللی و نهادهای اروپایی قرار گرفت. سیپراس در نهایت پس از چند ماه مذاکره، انتخاب میان سیاست های ریاضتی و رفتن به راهی دیگر را به مردم یونان واگذار کرد.

او با درخواست از مردم برای دادن رأی منفی به پیشنهاد وام دهندگان در همه پرسی یونان گفت: «“نه” به معنی فشار مضاعف ما برای رسیدن به یک توافق بادوام اقتصادی است که موجب یافتن راه حلی برای مشکل بدهی ها و جلوگیری از افزایش سرسام آور آنها شود. این “نه” در راستای ادامه تلاشها برای کمک به سربلندی اقتصاد و جامعه یونان است.»

به رغم پیروزی «نه» در همه پرسی یونان و مخالفت اکثر مردم این کشور با طرح نجات مالی ارائه شده از سوی طلبکاران، سیپراس انتخاب دیگری جز گشودن مجدد باب گفت و گو با وام دهندگان بین المللی نداشت. رأی منفی اکثریت مردم یونان از دیدگاه برخی تحلیلگران می توانست زمینه ساز خروج این کشور از حوزه یورو تلقی شود.

سرانجام پس از مذاکرات فشرده با کشورهای عضو حوزه یورو، الکسیس سیپراس به ناچار با عدول از وعده های خود، شرایط سختگیرانه اقتصادی نهادهای اروپایی و بین المللی را پذیرفت و بر سر اجرای سیاست های ریاضتی با آنها به توافق رسید. به موجب این توافق، وامی سه ساله به ارزش ۸۶ میلیارد یورو در ازای انجام اصلاحات اساسی در نظام بانکی، سیستم مالیاتی و دیگر بخشها به یونان تعلق گرفت.

این توافق در پارلمان یونان به لطف همراهی احزاب اپوزیسیون تصویب شد، اما سیپراس به دلیل فروپاشی دولت ائتلافی و شکاف عمیق در میان هم حزبی هایش در سیریزا عرصه را بر خود تنگ دید و مجبور به استعفا شد.

او پیش از تسلیم استعفانامه خود به رئیس جمهوری، در سخنانی خطاب به مردم یونان گفت: «من عمیقاً از نظر اخلاقی و سیاسی احساس وظیفه می کنم که همه دستاوردها و کم کاریها و هرآنچه را که تاکنون درست یا نادرست انجام داده ام نزد شما به قضاوت بگذارم.»

به دنبال استعفای سیپراس، یونان بار دیگر آماده انتخابات پارلمانی شد. در این تازه ترین انتخابات هم حزب سیریزا به پیروزی رسید. به این ترتیب، سیپراس بار دیگر به قدرت خواهد رسید، هرچند که همچون گذشته اکثریت مطلق پارلمانی را به دست نیاورده، و بار دیگر باید دولتی ائتلافی تشکیل دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خیز دوباره سیپراس برای نخست وزیری یونان

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد

یونان موفق شد سردسته باند بزرگ بین‌المللی قاچاق سوخت با درآمد ۲۱ میلیارد دلاری را دستگیر کند