گردهمایی اهالی استانبول در محکومیت تروریسم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گردهمایی اهالی استانبول در محکومیت تروریسم

هزاران نفر از اهالی استانبول امروز در همایشی برای محکوم کردن تروریسم و اقدامات پ کا کا شرکت کردند. این همایش در پاسخ به فراخوان رحب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، و با حضور وی برگزار شد.

یکی از شرکت کنندگان در این گردهمایی می گوید: «ما همدل و همصدا آمده ایم تا تروریسم را محکوم کنیم. ما فرقی بین کرد و ترک نمی گذاریم. ما در کنار هم زندگی می کنیم. ما باید از تبعیض گذاری بین کرد و ترک دست برداریم. و البته، ما آمده ایم اینجا که بگوییم مرگ بر پ کا کا.»

شرکت کننده دیگری می گوید: «من فکر می کنم دلیل اصلی همه این اتفاقات و حملات اخیر دخالت بعضی از کشورهای خارجی و توطئه آنها برای بر هم زدن صلح و ثبات ترکیه است. ترکها و کردها برادران و خواهران یکدیگر اند و همین رابطه بین آنها برقرار خواهد ماند.»

در هفته های اخیر، و به دنبال ازسرگیری نبردها بین پ کا کا و نیروهای دولتی ترکیه، دور تازه ای از خشونتها به راه افتاده و به کشته شدن دهها نفر از هردو طرف منجر شده است. ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا پ کا کا را یک سازمان تروریستی می شناسند و اقدامات آن را محکوم می کنند.

در عین حال، حزب دموکراتیک خلقها (ه د پ) که با کسب آرای چشمگیری در مناطق کردنشین موفق به ورود به مجلس شده، حزب حاکم «عدالت و توسعه» را متهم می کند که با سوءاستفاده از فضای کنونی و تهییج مردم علیه کردها، در پی کسب موفقیت در انتخابات پارلمانی آتی است.

خبرنگار یورونیوز در استانبول، در مورد گردهمایی امروز می گوید: «مردمی که اینجا برای محکوم کردن تروریسم و دعوت به برادری گرد هم آمده بودند، سعی می کردند حساب اکثریت کردها را از پ کا کا جدا کنند. با این حال، باید منتظر ماند و دید که این تمایزگذاری در عمل هم اتفاق می افتد یا نه.»