اسپرم مصنوعی در خارج از بدن انسان ساخته شد

اسپرم مصنوعی در خارج از بدن انسان ساخته شد
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دانشمندان در مرکز پژوهشی کالیستم در شهر لیون فرانسه موفق شدند برای نخستین بار یک سلول اسپرماتوزوئید مصنوعی را در خارج از بدن انسان تولید کنند. نمونه

دانشمندان در مرکز پژوهشی کالیستم در شهر لیون فرانسه موفق شدند برای نخستین بار یک سلول اسپرماتوزوئید مصنوعی را در خارج از بدن انسان تولید کنند. نمونه آزمایشگاهی تولید شده یک اسپرماتوزوئید بالغ مصنوعی است که امید باروری مردان عقیم در جهان را زنده کرده است.

آگهی

ماری هلن پرار، یکی از سازندگان اسپرم مصنوعی می گوید: «ابتدا روی یکی از حیوانات که شناخت خوبی از آن داشتیم، یعنی موش آزمایش کردیم. اسپرماتوزوئید موش تولید کردیم و سپس توانستیم همین کار را برای دو موجود زنده دیگر یعنی میمون و انسان انجام بدهیم.»

مردان سالمند یا جوانان بهبود یافته از سرطان که قدرت اسپرم سازی را از دست داده اند، خواهند توانست از اسپرم مصنوعی اسفاده کنند.

خانم پرار در این زمینه می گوید: «از این پس حفظ باروری کودکان سرطانی پس از بهبودی آنها امکان پذیر خواهد بود. در حال حاضر هر گاه پسر جوانی سرطان می گیرد، اگر شیمی درمانی شود توانایی تولید اسپرم را از دست می دهد و عقیم می شود.»

دانشمندان ژاپنی در سال ۲۰۱۱ اسپرم مصنوعی موش را در آزمایشگاه تولید کرده بودند، اما این نخستین بار است که اسپرم مصنوعی انسان ساخته می شود.

دانشمندان در نظر دارند در صورت امیدبخش بودن آزمایش های پزشکی و با رعایت مسائل حقوقی، کار بارورسازی تخمک زنانه با اسپرم مصنوعی را از سال ۲۰۱۷ آغاز کنند.

طرح علمی تولید اسپرماتوزوئید انسان با همکاری مرکز پژوهش خصوصی کالیستم و سی ان آر اس، مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه انجام شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج تحقیق تازه؛ التهاب مغزی ناشی از آلودگی هوا تعداد اسپرم‌ها را کاهش می‌دهد

آلودگی هوا بر توانایی شنا کردن اسپرم در جهت درست تاثیر منفی می‌گذارد

ویدئوی جنجالی نشانه گرفتن معترضان فرانسوی از سوی پلیس با سلاح گرم؛ ماجرا چه بود؟