Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تعویق رای‌گیری در کنگره: مخالفان توافق هسته‌ای اسناد محرمانه را می‌خواهند

تعویق رای‌گیری در کنگره: مخالفان توافق هسته‌ای اسناد محرمانه را می‌خواهند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

برخی از نمایندگان مجالس ایران و آمریکا خواستار دسترسی به توافق‌های محرمانه‌ای شدند که در کنار «برنامه جامع اقدام مشترک» منعقد شده است.

در ایران یک عضو کمیسیون ویژه بررسی «برجام» می‌گوید توافق بین ایران و غرب چهار متن است که ما تنها دو متن آن را در اختیار داریم و دو متن دیگر محرمانه است و به ما نداده‌اند. از سوی دیگر نمایندگان جمهوری‌خواه آمریکا هم به دلیل عدم ارائه متن محرمانه توافق ایران و آژانس به کنگره، رای‌گیری اولیه در مورد برجام را به تعویق انداختند.

محمود نبویان٬ عضو کمیسیون ویژه بررسی «برجام» می‌گوید چهار متن از سوی تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ در وین امضاء شده است که ما تنها دو متن آن را در اختیار داریم و دو متن دیگر محرمانه است.

نبویان توضیح داده «متن اول برجام و متن دوم قطعنامه است٬ متن سوم درباره برنامه‌ درازمدت و غنی‌سازی و تحقیق و توسعه ایران و متن چهارم نقشه‌ راهی است که طرف مقابل آن آژانس است.»

ابن عضو کمیسیون ویژه بررسی «برجام» اضافه کرده «ما باید از محتوای اصلی این دو متن دیگر که توسط برخی مسئولان توصیف شده مطلع شویم.»

از سوی دیگر در آمریکا نیز جمهوری‌خواهان در کنگره، رای‌گیری که قرار بود روز چهارشنبه (۹ سپتامبر) در رابطه با برجام صورت بگیرد را به تعویق انداختند.

برخی نمایندگان کنگره از دولت باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا خواستند تا توافقات جانبی میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای بررسی به کنگره تحویل دهد.

مخالفان توافق می‌گویند ۶۰ روز مهلت بررسی برجام، تا زمانی که این مدارک به کنگره تحویل داده نشده، محاسبه نمی‌شود.

کاخ سفید در پاسخ به ادعای جمهوری‌خواهان اعلام کرد که توافق‌های میان ایران و آژانس، به عنوان توافق جانبی برجام محسوب نمی‌شود، بلکه تعاملی میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و یکی از اعضای این نهاد بین‌المللی است. کاخ سفید همچنین اعلام کرد که توافق هسته‌ای ایران طبق برنامه و پس از هفدهم سپتامبر، اجرایی خواهد شد.

اکثریت هر دو مجلس آمریکا در اختیار جمهوری خواهان است که طی هفته‌های گذشته به شدت با توافق اتمی ایران مخالفت کرده بودند. با این حال تاکنون ۴۲ سناتور دموکرات موافقت خود را با برجام اعلام کرده‌اند و براین اساس، برای تصویب توافق هسته ای میان ایران و گروه ۵+۱در کنگره، احتمالا دیگر احتیاجی به وتوی رییس جمهوری آمریکا نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران پس از آمریکا «برجام» را بررسی می‌کند

تنش آمریکا و متحدانش با تهران در نشست شورای امنیت؛ بیانیه قدرت‌های اروپایی علیه برنامه هسته‌ای ایران

برآورد اطلاعاتی جدید آمریکا و اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران؛ آیا تهران به دنبال بمب اتم است؟