Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تمایل فرانسه برای گسترش دامنه حملات هوایی علیه داعش

تمایل فرانسه برای گسترش دامنه حملات هوایی علیه داعش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نخستین حملات هوایی آمریکا علیه دولت اسلامی (داعش) ماه اوت سال گذشته میلادی صورت گرفت. این حملات به طور مشخص تقویت مواضع نیروهای آمریکایی مستقر در

آگهی

نخستین حملات هوایی آمریکا علیه دولت اسلامی (داعش) ماه اوت سال گذشته میلادی صورت گرفت. این حملات به طور مشخص تقویت مواضع نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و تضعیف قدرت نظامی نیروهای داعش را در این کشور هدف قرار داده بود.

سیزده کشور ازجمله فرانسه در چارچوب ائتلافی بین المللی متشکل از بیست کشور عربی و غربی در این حملات مشارکت دارند. ماموریت فرانسه در این ائتلاف که به عملیات «شمل» مشهور است به طور انحصاری به حملات هوایی شکاری بمب افکن ها بر ضد مواضع داعش در خاک عراق محدود می شود.

فرانسه در واقع به همراه آمریکا، استرالیا، دانمارک، اردن، هلند و بریتانیا در حملات هوایی بر ضد نیروهای جنگجویان دولت اسلامی در عراق شرکت می کند اما در فهرست کشورهایی که مامور انجام حملات هوایی در خاک سوریه هستند، قرار ندارد.

بر اساس گزارش وزارت دفاع آمریکا از یک سال پیش حدود شش هزار و پانصد و پنجاه حمله هوایی علیه مواضع داعش صورت گرفته که اغلب آنها (بیش از چهار هزار) در خاک عراق و کمتر از سه هزار حمله نیز در خاک سوریه انجام شده است.

این در حالی است که سقوط شهر رمادی در شانزدهم ماه مه به دست جنگجویان دولت اسلامی و نه روز پس از آن تصرف شهر باستانی پالمیرا در سوریه نشان داد حملات هوایی ائتلاف بین المللی از کارایی لازم برخوردار نبوده است.

از آغاز جنگ داخلی در سوریه تاکنون، فرانسه همواره از مداخله نظامی در این کشور خودداری کرده، زیرا نگران آن است که حملات باعث تقویت موضع بشاراسد رئیس جمهور سوریه شود که پاریس خواهان برکناری او است. فرانسوا اولاند سال ۲۰۱۲ در سخنانی اعلام کرد: «بشاراسد باید برود و یک دولت انتقالی در سوریه تشکیل شود. این به نفع همه است. می خواهم به آنهایی که معتقدند تنها رژیم بشاراسد می تواند از گسترش هرج و مرج جلوگیری کند بگویم که آنها با این حمایت به ادامه بحران و نیز تقویت یکی از منفورترین رژیم ها کمک می کنند.»

این جملات هشداری بود از سوی رئیس جمهور فرانسه که کشورش علاوه بر این به دلیل امنیت داخلی خواهان تقویت مبارزه با گروه های افراطی از جمله دولت اسلامی است.

پس از حملات خونبار به دفتر نشریه شارلی ابدو، فرانسه از ابتدای سال جاری شاهد چند حادثه دیگر تروریستی بوده است. آخرین نمونه از این حملات، تیراندازی در قطار تالیس در مسیر آمستردام به پاریس بود که با شجاعت سه مسافر آمریکایی ناکام ماند. پاریس گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) راعامل اصلی حملات تروریستی در فرانسه و اروپا می داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است

حمله با چاقو به مامور پلیس در شانزلیزه پاریس

توهین‌های نژادپرستانه علیه ستارگان آفریقایی‌تبار فرانسوی؛فدراسیون فوتبال فرانسه به فیفا شکایت می‌کند