Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جایزه آزادی بیان بیورنسون نروژ برای اسنودن

جایزه آزادی بیان بیورنسون نروژ برای اسنودن
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ادوراد اسنودن، کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و مشاور پیشین آژانس امنیت ملی این کشور، برنده جایزه آزادی بیان نروژ موسوم به بیورنسون شد. او

آگهی

ادوراد اسنودن، کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و مشاور پیشین آژانس امنیت ملی این کشور، برنده جایزه آزادی بیان نروژ موسوم به بیورنسون شد. او که به اتهام جاسوسی از سوی آمریکا تحت تعقیب است، از ترس دستگیری و استرداد به کشورش، نتوانست مستقیما در مراسم اعطا جایزه شرکت کند.

هگه نوت نوری، رئیس فرهنگستان ادبیات و آزادی بیان نروژ گفت: «شما گفتید که به دنبال راهی قانونی هستید تا سال آینده بتوانید به نروژ بیایید و جایزه خود را دریافت کنید. ادوراد اسنودن، ما و بسیاری دیگر تلاش خواهیم کرد تا این اتفاق بیفتد. دریافت جایزه امسال بیورنسون را به شما تبریک می گویم.»

آقای اسنودن که از راه دور و از طریق ویدئوکنفرانس در مراسم اهدا جایزه خود شرکت کرده بود، گفت: «ما از آزادی بیان سخن می گوییم و با خود می اندیشیم افشاگری در مورد نظارت های گسترده در سال های اخیر چه معنایی دارد. افشاگری نه فقط درباره شنودها، بلکه درباره دموکراسی بود. درباره حاکمیت و مردم بود.»

ادوارد اسنودن از سال ۲۰۱۳ که اطلاعات مهمی را در مورد شنود امنیتی گسترده دولت آمریکا از شهروندان فاش کرد، تحت تعقیب این کشور بوده و هم اکنون موقتا به عنوان پناهنده در روسیه زندگی می کند.

سند فوق سری که در آن سال توسط اسنودن در اختیار روزنامه گاردین قرار گرفت، نشان می دهد که سازمان امنیت ملی ایالات متحده آمریکا این اختیار قانونی را داشته تا بدون نیاز به حکم قضایی، اقدام به جاسوسی از ایمیل ها، مکالمات تلفنی و پیامک های شهروندان آمریکایی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین نبرد حقوقی بنیانگذار ویکی‌لیکس در دادگاه بریتانیا برای جلوگیری از استردادش به آمریکا

کنسرت جنجالی راجر واترز در پاریس؛ «بیانیه‌ای سیاسی» از مهسا امینی تا حمایت از آسانژ و فلسطین

نخست‌وزیر استرالیا از یافتن راه‌حل در موضوع ادامه بازداشت جولیان آسانژ ابراز ناامیدی کرد