عربستان: امیدواریم توافق هسته ای فرصتی برای توسعه داخلی ایران باشد تا فعالیت های شرورانه

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
عربستان: امیدواریم توافق هسته ای فرصتی برای توسعه داخلی ایران باشد تا فعالیت های شرورانه

ملک سلمان پادشاه عربستان، روز جمعه پشت درهای بسته در کاخ سفید با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد. توافق هسته ای قدرت های جهان با ایران، تروریسم و بحران های خاورمیانه از محورهای این دیدار بوده است.

عربستان سعودی، متحد دیرین آمریکا، حداقل در چهار کشور بحرین، لبنان، سوریه و عراق با رقیب منطقه ای خود ایران تضاد منافع آشکار می بیند.

موضع علنی عربستان حمایت از توافق هسته ای غرب با ایران بوده است اما ریاض نتوانسته است نگرانی خود را از امکان قدرت گرفتن ایران پنهان کند.

بدنبال دیدار ملک سلمان با آقای اوباما، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت کشورش پس از مشورت های دو ماه اخیر با متحدانش در اروپا و دیگر مناطق از تضمین های داده شده در خصوص توافق هسته ای با ایران راضی است.

آقای الجبیر افزود:«ما باور داریم که این توافق با جلوگیری از دستیابی ایران به قابلیت هسته ای به امنیت و ثبات در منطقه کمک خواهد کرد و امیدواریم که ایرانی ها از این فرصت برای ارتباط با جهان و بعنوان منبع مالی دیگری برای توسعه داخلی استفاده کنند تا فعالیت های شرورانه در منطقه.»

همزمان با دیدار ملک سلمان با باراک اوباما، گروهی از یمنی های مقیم آمریکا با تجمع در برابر کاخ سفید، حملات نظامی ریاض و متحدانش به یمن و کشتار غیرنظامیان را محکوم کردند.