آیا جرمی کوربین سوسیالیست، حزب کارگر بریتانیا را دگرگون خواهد ساخت؟

آیا جرمی کوربین سوسیالیست، حزب کارگر بریتانیا را دگرگون خواهد ساخت؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جرمی کوربین، یکی از بختهای رهبری آینده حزب کارگر بریتانیاست. پس از استعفای اد میلیبند از رهبری حزب، او اینک با سه کاندیدای دیگر یعنی اندی بورنهام،

آگهی

جرمی کوربین، یکی از بختهای رهبری آینده حزب کارگر بریتانیاست. پس از استعفای اد میلیبند از رهبری حزب، او اینک با سه کاندیدای دیگر یعنی اندی بورنهام، ایوت کوپر، لیز کندال بر سر رهبری حزب با یکدیگر رقابت می کند.

جرمی کوربین ۶۶ ساله از پدری مهندس و مادری معلم، پیش از وارد شدن به دنیای سیاست، مشاور شهرداری بود. نخستین بار در سال ۱۹۸۳ توانست به عنوان نماینده به مجلس عوام بریتانیا راه پیدا کند. او که تا چندی پیش نماینده ای چندان شناخته شده در حوزه سیاست بریتانیا نبود اینک بنا به نظر تحلیلگران امور سیاسی در آستانه رهبری حزب اپوزیسیون دولت قرار دارد.

Current average predictions % in PB LAB leadership contest
Burnham 21.42
Cooper 20.31
Corbyn 48.49
Kendall 8.86
http://t.co/Yp4flq05KG

— Mike Smithson (@MSmithsonPB) September 2, 2015

دیلی تلگراف چندی پیش از خوانندگان خود خواست بعنوان حامی حزب کارگر ثبت نام کنند و به کوربین رای دهند تا او بتواند سکان رهبری این حزب را بدست گیرد. آخرین مهلت ثبت نام ۱۲ اوت و هزینه ثبت نام برای شرکت در رای گیری داخلی حزب ۳ پوند بود.

آقای کوربین عقیده دارد که مالکیت دولتی می تواند بدل به صحنه اصلی جولان ایدئولوژی حزب کارگر شود. او در مصاحبه ای با روزنامه ایندپندنت اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات درون حزبی، بازگرداندن اصل مالکیت عمومی ابزارهای تولید، توزیع و مبادله را به سیاست های حزب کارگر در دستور کار قرار خواهد داد. او همچنین در اظهار نظرهای مختلف بر لزوم بازگشت حزب کارگر به ریشه های سوسیالیستی خود تاکید کرده و خواستار آن شده تا زیر ساختهایی همچون راه آهن و انرژی در مالکیت مستقیم مردم قرار گیرد.

این در حالیست که تونی بلر، رهبر حزب کارگر در فاصله سالهای ۲۰۰۷-۱۹۹۷ میلادی، با در دست گرفتن قدرت، بندهای اساسنامه این حزب با گرایشهای سوسیالیستی، از جمله اشتراک ابزار تولید، را حذف کرد. در آن زمان، تونی بلر چهره جدید حزب را با اصطلاح «حزب نوین کارگر» که از ساختارهای سنتی خود فاصله گرفته بود توصیف می کرد.

اکنون بیم آن می رود که نظرات جرمی کوربین با گرایشهای سوسیالیستی باعث شکاف در این حزب شود. برخی فعالان و اتحادیه های کارگری حامی آقای کوربین اعتقاد دارند که چهره های اصلی حزب کاگر در دهه های گذشته با الگو برداری از سیاستهای محافظه کاران به ریشه های حزب متبوع خود خیانت کرده اند.

رقبای کوربین کیستند؟

اندی بورنهام، وزیر سابق بهداشت، ۴۵ ساله یکی از گزینه های جانشینی اد میلیبند بشمار می آمد. او در انتخابات درون حزبی سال ۲۰۱۰ به رتبه چهارم دست یافت.

ایوت کوپر، ۴۶ ساله همسر اد بالس، رییس خزانه «دولت در سایه» در فاصله سالهای ۲۰۱۵-۲۰۱۱ است. او به یکی از چهره های میانه رو حزب مشهور است که به گرایشهای سیاسی چپ و راست درون حزبی علاقه ای نشان نمی دهد.

لیز کندال که طرفدار عقاید سیاسی تونی بلر است مورد حمایت دیگر نماینده این حزب چوکا اومونا است. اقای اومونا پیش از این به نفع خانم کندال از رقابتهای درون حزبی کنار کشید.

تونی بلر به تازگی از اعضای حزب کارگر خواسته تا برای پیروزی در انتخابات عمومی بریتانیا در سال ۲۰۲۰ از اقای کوربین حمایت نکنند و به کاندیدایی میانه رو دهند. او در پیامی به اعضای حزب گفت: «با عقاید چپ سنتی پیروز نخواهید شد.»

تاریخ نهایی رای گیری درون حزبی روز ۱۰ سپتامبر است. نتایج این انتخابات ۲ روز بعد از آن اعلام خواهد شد. رای دهندگان، به دو کاندیدای خود بر اساس اولویت رای می دهند. نامزدی که بیشترین رای را کسب کند برنده می شود. در صورتی که هیچیک از کاندیداها اکثریت مطلق آرا را به خود اختصاص ندهد، نامزدی که کمترین رای را آورده حذف می شود. رای گیری تا زمانی ادامه می باید که تنها یک کاندیدا اکثریت آرا را از آن خود کند.

گالری عکس

  • Jeremy Corbyn

-رقابت رهبری حزب کارگر در

  • #jezwecan

-رقابت رهبری حزب کارگر در

  • Jeremy Corbyn

-رقابت رهبری حزب کارگر در

آگهی

  • Jeremy Corbyn

-رقابت رهبری حزب کارگر در

  • Jeremy Corbyn

-رقابت رهبری حزب کارگر در

آگهی
  • کاندیداهای انتخابات درون حزبی

-رقابت رهبری حزب کارگر در

  • Andy Burnham

-رقابت رهبری حزب کارگر در

  • Yvette Cooper

-رقابت رهبری حزب کارگر در

آگهی

  • Liz Kendall

-رقابت رهبری حزب کارگر در

  • Jeremy Corbyn

-رقابت رهبری حزب کارگر در

آگهی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش

نخستین حضور عمومی پادشاه بریتانیا بعد از اعلام ابتلا به سرطان

عکس دستکاری شده دیگری از کیت میدلتون؛ همسر ولیعهد با تصویر ملکه بریتانیا چه کرده است؟