Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خشونت در تظاهرات ضد دولتی در کی یف بیش از ۱۰۰ زخمی برجا گذاشت

خشونت در تظاهرات ضد دولتی در کی یف بیش از ۱۰۰ زخمی برجا گذاشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در انفجار مهیبی که روز دوشنبه در برابر پارلمان اوکراین در کی یف روی داد دست کم یکصد تن عمدتا نیروهای گارد ملی زخمی شدند که حال برخی از آنها وخیم

آگهی

در انفجار مهیبی که روز دوشنبه در برابر پارلمان اوکراین در کی یف روی داد دست کم یکصد تن عمدتا نیروهای گارد ملی زخمی شدند که حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است. یکی از این نیروها بر اثر شدت جراحات وارده جان باخته است.

این انفجار در خلال درگیری میان پلیس و تظاهرکنندگان خشمگین، درست پس از آن بوقوع پیوست که پارلمان اوکراین طرح جنجال برانگیز اصلاحات در قانون اساسی را به تصویب رساند. به موجب این اصلاحات، دولت اوکراین به مناطقی در شرق کشور که در کنترل جدایی طلبان تحت حمایت روسیه است، خودمختاری بیشتری اعطا می کند.

صدها تن از هواداران احزاب ملی گرای اوکراین در اعتراض به این طرح در برابر پارلمان تجمع کردند. پلیس مانع از نزدیک شدن تظاهرکنندگان به پارلمان شد و آنها نیز با سنگ، بمبهای دست ساز و میله های آهنی به پلیس حمله کردند. پلیس برای مقابله با آنها به گاز اشک آور متوسل شد. دهها تن از معترضان بازداشت شده اند.

بسیاری از متحدان ائتلاف حاکم از جمله یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق نیز مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده اند. منتقدان و نمایندگان مخالف لایحه پیشنهادی پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین، تصمیم پارلمان را «ضد اوکراین» و «به نفع پوتین» رئیس جمهوری روسیه می دانند.

به رغم این انتقادها، ۲۶۵ نماینده پارلمان موافقت خود را با این طرح اعلام کرده اند. هدف این اصلاحات که از حمایت غرب برخوردار است کاستن از تنش ها در شرق اوکراین که حدود ۷۰۰۰ کشته برجا گذاشته، عنوان شده است.

در همین حال، وزیران خارجه روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه قرار است در اواسط ماه سپتامبر در ارتباط با بحران در شرق اوکراین با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

سرجیو کانتونه، خبرنگار یورونیوز در کی یف از محل تجمع مخالفان در برابر پارلمان چنین گزارش می دهد: «همانطور که این تصاویر نشان می دهد، هواداران جناح رادیکال مخالف لایحه بحث برانگیزی هستند که امروز به تصویب پارلمان رسید. اما برای بسیاری از اوکراینی ها حتی میانه روها که ظاهرا مخالف لایحه مذکور نیستند، این مصالحه که به زعم آنها به نام صلح و آرامش اما در عمل به نفع روسیه صورت گرفته سرانجامی نخواهد داشت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقان و مخالفان اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق شرقی در پارلمان اوکراین

آتش بس در شرق اوکراین به مناسبت بازگشایی مدارس

رهبران کشورهای اوکراین، آلمان و فرانسه با یکدیگر دیدار می کنند