موافقان و مخالفان اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق شرقی در پارلمان اوکراین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
موافقان و مخالفان اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق شرقی در پارلمان اوکراین

پارلمان اوکراین روز دوشنبه طرح جنجال برانگیز اصلاحات در قانون اساسی را به تصویب رساند. طرحی که به موجب آن دولت اوکراین به مناطقی در شرق کشور که در کنترل جدایی طلبان تحت حمایت روسیه است، خودمختاری بیشتری اعطا می کند.

این طرح در حالی به تصویب پارلمان رسید که منتقدانش آن را «ضد اوکراین» و «به نفع پوتین» رئیس جمهوری روسیه می خوانند.

مصطفی نایم، از اعضای جناح پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین و یکی از رهبران اعتراضات میدان در سال گذشته نظری مخالف حزبش دارد. نمایندگان هم حزبی او در پارلمان به اصلاحات در قانون اساسی رای مثبت دادند اما او از شرکت در رای گیری امروز پارلمان امتناع کرد. او می گوید: «چرا برخی مناطق در دونتسک و لوهانسک حق خودمختاری را داشته باشند اما دیگران در کی یف، لویو و سایر مناطق محروم از چنین حقی باشند؟ تنها به خاطر جنگ؟ اگر پای جنگ در میان است، مرکل و اولاند چه نقشی دارند؟ ما می دانیم چه کسی این قواعد را دیکته می کند.»

به رغم این انتقادها، ۲۶۵ نماینده پارلمان موافقت خود را با این طرح اعلام کرده اند، از جمله آنا گوپو که بر تعهد کی یف به تواقفنامه مینسک باور دارد.

او می گوید: «جنگ در شرق اوکراین باید ما را به بسیج تمامی منابع و امکانات در جهت بازسازی کشور سوق دهد. ما باید به تمام تعهداتمان عمل کنیم. در حال حاضر سرزمینهای اشغال شده در وضعیتی متفاوت از سایر مناطق اوکراین قرار دارند. به همین دلیل ما چنین تغییری را در قانون اساسی ایجاد کردیم.»

لایحه پیشنهادی پترو پوروشنکو برای تصویب نهایی در پارلمان باید بتواند موافقت دو سوم نمایندگان را به دست آورد.

بی تردید اعترضات خشونت آمیز روز دوشنبه مخالفان در کی یف جلسه آینده پارلمان را تحت الشعاع قرار خواهد داد.